Czego szukasz?

Market

Rodzaj

Atrybuty

Metraż

Liczba pokoi

Cena

Phone : +1 8772 2322
Email : hello@skyestate.com

Czym przekonują mieszkania w dzielnicy Prądnik Biały?

Sticky
Mar 20, 2019
0

IV dzielnica Krakowa Prądnik Biały, to według wielu mieszkańców dawnej stolicy Polski jedna z najatrakcyjniejszych dzielnic tego miasta. Jest też najludniejszą dzielnicą Krakowa. Nic dziwnego, że nie brakuje tu inwestycji deweloperskich. Co można powiedzcież o Prądniku Białym, czy jest to dzielnica przyjazna jej mieszkańcom, oraz jak wyglądają nowe, ale i używane mieszkania w dzielnicy Prądnik Biały?

mieszkania w dzielnicy Prądnik Biały

Dzielnica Prądnik Biały – historia

Co istotne, Dzielnica Prądnik Biały swoją nazwę wzięła od identycznie nazywającej się wioski, która przez długi czas pozostawała poza granicami Krakowa. Zresztą chodzi tu nie tylko o Prądnik, ale także inne okoliczne wioski, które do Krakowa zostały włączone najpierw w 1909, a następnie 1941 roku, po czym do 1990 roku stanowiły część dzielnicy Krowodrza.

Dwie główne wsie, które stworzyły obecną IV Dzielnicę Krakowa to: Prądnik Mały (dziś Prądnik Biały) oraz Prądnik Wielki (dziś Prądnik Czerwony). Skąd taka nazwa? Obie wioski swoje nazewnictwo zawdzięczają rzece – a jakże – Prądnik, która przepływając przez Prądnik Biały, Prądnik Czerwony i Grzegórzki trafiała do Wisły.

Za chwilę przybliżymy współczesne mieszkania w dzielnicy Prądnik Biały. Warto jednak wspomnieć, że pierwsze wzmianki o Prądniku, jeszcze określanego jako Prutnic, pojawiają się w XII wieku.

Prądnik Biały najlepszą dzielnicą Krakowa?

Dzielnica Prądnik Biały to jedna z największych, najszybciej się rozwijających i zamieszkiwanych przez największą liczbę mieszkańców dzielnica Krakowa. Jej powierzchnia to aż 2341,87 ha, na które składają się: Azory, Bronowice Wielkie, Osiedle Gotyk, Górka Narodowa, Górka Narodowa Wschód, Górka Narodowa Zachód, Osiedle Krowodrza Górka, Osiedle Witkowice Nowe, Prądnik Biały, Tonie, Witkowice i Żabiniec. Zanim o rynku mieszkalnym wspomnijmy jeszcze o ludności. Liczba mieszkańców IV Dzielnicy Krakowa to już blisko 70 000 osób.

Prądnik Biały to także prawdziwy boom inwestycyjny. Nowe mieszkania w dzielnicy Prądnik Biały powstają jak przysłowiowe grzyby po deszczu i to nie tylko w okolicach głównej osi tej części Krakowa, jaką jest ulica Opolska. Wzdłuż Prądnika Białego ciągną się także dwie główne arterie wylotowe na Warszawę i Olkusz. Dobrze jest też w samej dzielnicy. Najbliższe lata mają skutkować budową północnej obwodnicy Krakowa, powstaną też nowe drogi oraz linia tramwajowa. Usprawni to komunikację wewnątrz dzielnicy, ale też połączenie Prądnika Białego z innymi dzielnicami Krakowa, jak i gminami leżącymi poza miastem.

Infrastruktura dzielnicy Biały Prądnik

Mieszkania w dzielnicy Prądnik Biały od wielu lat sprzedają się znakomicie i w najbliższych latach nic na tej płaszczyźnie raczej się nie zmieni. Taki trend jest logiczny. Jest to dzielnica położona blisko centrum, która jednocześnie ma doskonałe połączenia komunikacyjne.

Jeszcze do niedawna nie było tak kolorowo. W godzinach szczytu tworzyły się korki, a na jazdę komunikacją miejską decydowali się nieliczni, ponieważ pozostawiała ona sporo o życzenia. Dziś wygląda to już zgoła odmiennie, a to nie koniec dobrych wiadomości dla obecnych i przyszłych mieszkańców dzielnicy Prądnik Biały.

Rusza inwestycja budowy linii tramwajowej do Górki Narodowej. Potrwa ona nieco ponad dwa lata i połączy północną część Krakowa z centrum. Wybudowane torowisko będzie mieć długość około 5,5 km. Poza linią tramwajową rozbudowane zostaną też ulice: H. Pachońskiego, Siewnej, Bociana, a jeden odcinek drogi – z ul. Banacha do al. 29 Listopada – zostanie wybudowany. Przy trasie tramwajowej powstaną też trzy parkingi: Park&Ride przy pętli na Górce Narodowej (300 miejsc) i dwa mniejsze, na około 100 samochodów (na wysokości pętli Krowodrza Górka oraz w rejonie ul. Szopkarzy przy ul. H. Pachońskiego).

Z kolei na ulicy Opolskiej powstaną dwie estakady i tunel drogowy, co z pewnością poprawi komunikację na linii Prądnik Biały – centrum Krakowa. Szacuje się, że dziennie z nowej linii tramwajowej skorzysta nawet 40 tys. pasażerów. Sama trasa ma być przygotowana nawet na 500 kursów na dobę.

Prądnik Biały to również kompletna infrastruktura handlowo-usługowa, ale i szeroko dostępne tutaj placówki opieki medycznej. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej renomowanych szpitali jest Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, innym Szpital Miejski im. G. Narutowicza.

W pełni usatysfakcjonowany mieszkaniec Krakowa w pobliżu miejsca zamieszkania musi mieć też sklepy, galerie i placówki edukacyjno-kulturalne. Biały Prądnik spełnia te wymagania. Do dyspozycji mieszkańców są Galeria Bronowice, Makro, IKEA, Castorama, Obi oraz liczne sklepy spożywcze, kina, restauracje itp. Stosunkowo niewiele jest tu natomiast pubów, a przede wszystkim klubów nocnych. Oczywiście, to tylko i wyłącznie korzyść. Każdy miłośnik piwa znajdzie bar, gdzie może uraczyć się „złotym trunkiem”. Jednocześnie dzielnica jest wolna od hałasu i harmidru, jakie towarzyszą młodzieży bawiącej się do białego rana. Korzystając z szerokiej sieci publicznych środków komunikacji, bo liczącej kilkadziesiąt linii autobusowych i metra, dojazd do klubu w innej części Krakowa nie stanowi problemu.

Taka charakterystyka skutkuje tym, że mieszkania w dzielnicy Prądnik Biały są stosunkowo bezpieczne i często polecane szukającym własnego M w spokojniej, wolnej od wieczornego hałasu dzielnicy Krakowa.

W zamian udać się można do licznych tutaj miejsc rekreacji. Są nimi Park Krowoderski, Park im. Stanisława Wyspiańskiego, Park im. Tadeusza Kościuszki, Park Leśny Witkowice, czy w końcu, flagowy punkt rozrywki w Prądniku Białym – Dworek Białoprądnicki. Tuż obok znajduje się też Klub Sportowy KS Clepardia, przy którym latem działa basen. Dostępne jest tu również pole campingowe, które cieszy się dużą popularnością wśród turystów odwiedzających Kraków.

Mieszkania w dzielnicy Prądnik Biały

W IV Dzielnicy Krakowa mieszkań poszukują wszyscy, od osób, które chcą podjąć studia, przez aktywnych studentów, młode rodziny, aż po seniorów. Jako że jest to dzielnica położona bardzo korzystnie względem centrum miasta, jej walory dostrzegli także deweloperzy. W ostatnich latach dzielnica Prądnik Biały wzbogaciła się o wiele nowych inwestycji, a to nie koniec.

Ta część Krakowa ma dużą podaż gruntów, które wciąż można zagospodarować. Oczywiście, to dobra okazja dla inwestorów. Już teraz Prądnik Biały przewodzi w ilości realizowanych inwestycji mieszkaniowych, a na pewno nie jest to jeszcze jej apogeum.

Przykładem mieszkania do wynajęcia w sam raz dla studentów, jest 32-metrowy apartament z balkonem. Mieszkanie jest umeblowane w wysokim standardzie i dogodnie położone, ok. 10 minut jazdy samochodem od centrum.

Kawalerka na sprzedaż, nieco większa, bo 39-metrowa, to natomiast koszt około 290 000 zł. Taka nieruchomość wystawiona na sprzedaż znajduje się przy ulicy Białoprądnickiej. W sam raz na wynajem lub mieszkanie dla pary, małżeństwa bez lub z małym dzieckiem.

Za Prądnikiem Białym przemawia więc wiele czynników. Nie tylko stosunkowo niskie ceny mieszkań (m2 nawet kilkaset złotych tańszy niż w centrum i innych popularnych dzielnicach), ale także cała infrastruktura. Za chwilę wiele do zarzucenia nie będzie można mieć również lokalnej komunikacji, a podróż do centrum zajmie krótką chwilę. Dodając do tego spokój i bezpieczeństwo, które zwłaszcza dla rodzin jest priorytetem, Prądnik Biały szybko pnie się w hierarchii krakowskich dzielnic i wyrasta na jedno z najlepszych miejsc do życia w stolicy Małopolski.

 • ul. Syrokomli 22/3 (Parter)
  33-332 Kraków

  e-mail: biuro@estatedealer.net

 • tel. 12 354 08 97
  kom: +48 531 570 265
  kom: +48 503 756 519
 • ul. Szlak 50/328 kl. A2
  30-532 Kraków

  biuro@estatedealer.net

Projekt i realizacja