Czego szukasz?

Market

Rodzaj

Atrybuty

Metraż

Liczba pokoi

Cena

Phone : +1 8772 2322
Email : hello@skyestate.com

Czym przekonuje dzielnica Dębniki?

Sticky
Cze 01, 2019
0

Dzielnica Dębniki to druga co do wielkości dzielnica miasta Krakowa. Czy to odpowiednie miejsce na zakup mieszkania? Kto będzie czuł się w niej najlepiej i jak kształtują się ceny nieruchomości w Dębnikach? Oto kluczowe, z punktu widzenia nabywcy nieruchomości informacje o VIII Dzielnicy Krakowa.

dzielnica Dębniki

Lokalizacja Dębnik na mapie Krakowa

Dzielnica Dębniki to VIII jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków, która do nowego podziału w 1990 roku była częścią dzielnicy Podgórze. To zdecydowanie jedna z większych dzielnic Krakowa o powierzchni ponad 46 km kw. Zamieszkuje ją 60,5 tys. mieszkańców, co daje blisko 1300 osób na km. kw. Liczba ludności Dębnik od kilkunastu lat regularnie rośnie.

Dębniki są południowo-zachodnią dzielnicą Krakowa, która graniczy z pięcioma innymi obszarami administracyjnymi dawnej stolicy Polski. Od północy naturalną granicą Dzielnicy VIII jest Wisła. Dębniki położone są bowiem na prawym, południowym brzegu Wisły. Za nią natomiast zlokalizowany jest Zwierzyniec, o którym więcej w artykule pt. Dzielnica Zwierzyniec, czyli co przekonuje do zamieszkania w Dzielnicy VII?

Na krótkim odcinku, w swojej północno-wschodniej części Dębniki sąsiadują ze Starym Miastem (Dzielnica I), a im dalej na południe kolejno z Podgórzem (Dzielnica XIII), Łagiewnikami (Dzielnica IX) oraz Swoszowicami (Dzielnica X). Od południa i zachodu granicę Dębnik wyznaczają granice Krakowa. To najbardziej wysunięta na zachód dzielnica tego miasta.

Dzielnica VIII Dębniki to nie tylko jedna z największych, ale również najspokojniejszych i ładniejszych dzielnic Krakowa. Co ważniejsze, konsekwentnie się rozwijająca, co sprzyja powstawaniu osiedli mieszkaniowych. Dziś należą do nich: Osiedle Europejskie, Osiedle Interbud, Osiedle Zielona Galicja, Osiedle Kolejowe, Osiedle Panorama, Kliny Zacisze i Mochnaniec.

Dzielnica Dębniki w zarysie historycznym

Jak wiele innych dzielnic Krakowa, również Dzielnica VIII swoją nazwę zawdzięcza wsi – Dębnikom. Pierwsze wzmianki o tej osadzie pochodzą z 1254 roku. Od niepamiętnych czasów królewska wieś Dębniki należała do wielkorządców krakowskich. Skąd ta nazwa?

Dębniki wywodzą się ze staropolskiego terminu dębić, co w wolnym tłumaczeniu oznacza garbowanie. Najprawdopodobniej głównym zajęciem mieszkańców osady było garbowanie skór na potrzeby zamku królewskiego. Niezbędny garbnik mieszkańcy Dębnik otrzymywali z kory dębów, które przed wiekami obficie porastały ten teren.

Bliskość zamku, żyzne ziemie i malownicze tereny stały się głównymi czynnikami sprawiającymi, że Dębniki zyskały na znaczeniu i popularności. Szybko rozrosły się folwarki, przybyło kmiecych gospodarstw, a niezbędne materiały tworzyły coraz liczniejsze cegielnie i wapienniki. W końcu w Dębnikach pojawili się rybacy, którzy mimo zagrożenia powodzią podejmowali ryzyko i budowali domy bezpośrednio nad prawym brzegiem Wisły.

Jedną z ważniejszych dat w historii Dębnik jest rok 1888, kiedy Austriacy wznieśli na Wiśle most kolei Kraków – Bonarka. W 1910 roku został on przebudowany na most drogowy, a w ostatnim roku drugiej wojny światowej wysadzony przez Niemców. Polacy odbudowali go siedem lat później. Do końca wojny w Dębnikach mieszkał też Karol Wojtyła. Przez siedem lat, od 1938 roku przebywał on w domu Feliksa Kaczorowskiego, zlokalizowanego na ul. Tynieckiej 10.

Co warte podkreślenia, na początku XX wieku, kiedy Dębniki zostały przyłączone do Krakowa, powstał projekt przekształcenia ich w gród. Niestety, na planach się skończyło, a cały projekt został w powijakach.

Najnowsza historia Dębnik to już 1990 rok i nowy podział administracyjny Krakowa. Poza dawną wsią, w obszar Dzielnicy VIII weszły również inne wioski włączone do miasta w 1910 roku (Zakrzówek, Kapelanka, Ludwinów), w czasie II wojny światowej w 1941 roku (Kostrze, Bodzów, Skotniki i Pychowice) oraz w 1973 roku (Tyniec, Koło Tynieckie, Podgórki Tynieckie, Sidzina). Dzielnicę Dębniki tworzą również osiedla powstałe przed 1945 rokiem (Robotnicze i Legionowe), w latach 1945–1989 (Podwawelskie, Ruczaj-Zaborze) i po 1989 roku (Ruczaj, Osiedle Europejskie, Osiedle Interbud, Osiedle Zielona Galicja, Osiedle Kolejowe, Osiedle Panorama i Mochnaniec).

Komunikacja w Dzielnicy VIII Krakowa

Dzielnica Dębniki to duży obszar pod kątem powierzchni. Dlatego ważne, aby nie brakowało tam linii autobusowych oraz tramwajowych. Rzeczywiście, jest nieźle. Mieszkańcy Dębnik nie mają problemu z poruszaniem się po samej dzielnicy, ale też z dostaniem się do innych dzielnic Krakowa. Dostęp do komunikacji Dębnik jest łatwy i szeroki. Przede wszystkim dzięki naprawdę dużemu węzłowi przesiadkowemu znajdującemu się na rodzie Grunwaldzkim.

Nie jest jednak idealnie. W 2015 roku poszerzono strefę płatnego parkowania w Starych Dębnikach. Teraz wiadomo już, że po wakacjach zostanie ona rozszerzona, m.in. o osiedle Podwawelskie.

Będzie kładka na Wiśle łącząca Dębniki ze Zwierzyńcem

Co kilkanaście miesięcy powracał również temat budowy kładki pieszo-rowerowej, która połączyłaby Dębniki i Zwierzyniec. Miałoby to ułatwić komunikację i być gestem w stronę turystów, którzy dzięki kładce mogliby przybliżyć atrakcje miasta w tej części Krakowa. Obecnie trasa z parku Dębnickiego na Wzgórze św. Bronisławy to dodatkowe dwa i pół kilometra. Krakowianie muszą kierować się bowiem na oddalone o przeszło dwa kilometry mosty – Dębnicki lub Zwierzyniecki. Pod kątem komunikacji inwestycja z pewnością byłaby strzałem w dziesiątkę. Doskonałym tego potwierdzeniem jest kładka Bernatka, która łączy Kazimierz z Podgórzem i dziś jest jednym z symboli tej części miasta.

Budowę kładki przewidywał plan Bulwary Wisły”. Wstępnie miałaby się ona znaleźć między komisariatem wodnym policji a bulwarem Rodła. Problemem był jednak plan osiedla Salwator, który nie pozwalał na budowę kładki przez Wisłę i był chroniony przez konserwatorów zabytków.

Na szczęście do rozpoczęcia budowy przejścia jest już coraz bliżej. Kładka pojawi się mniej więcej na wysokości parku Dębnickiego oraz ul. Flisackiej. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie poinformował, że do 4 czerwca można składać zgłoszenia do internetowej licytacji, która wyłoni architekta odpowiedzialnego za zaprojektowanie przejścia. Co istotne, projekt będzie musiał być konsultowany z konserwatorem zabytków.

Niestety, nie brak głosów krytyki. Odnoszą się one do kwestii estetycznej. Według wielu mieszkańców kładka nie może być tylko zwykłym przejściem, ale i projektem perfekcyjnym pod kątem estetyki. Uważają oni, że z uwagi na to, iż znajdzie się w tak ważnym krajobrazowo miejscu, łącząc Zwierzyniec i Dębniki, z perspektywą widoku na Wawel, projekt powinien zostać wybrany w międzynarodowym konkursie architektonicznym. ZIM broni się, twierdząc, że jest to teren objęty ochroną konserwatorską i znajduje się w strefie buforowej UNESCO. Dlatego kładka musi być maksymalnie oszczędna, nie naruszając jednocześnie murów oporowych przy bulwarach. Dla mieszkańców Dębnik i Zwierzyńca ważniejsze jednak jest chyba to, że w sprawie przejścia w końcu coś się ruszyło.

Budynki użyteczności publicznej na Dębnikach

Dębniki to jedna z najszybciej, o ile nie najlepiej rozwijająca się dzielnica Krakowa. O tym obszarze przyjęło się mówić miasto w mieście”. Nie bez powodu, bo dzielnica Dębniki w dużej części wygląda zgoła odmiennie niż większość Krakowa. To obszar gwarantujący jego mieszkańcom połączenie poczucia prywatności i spokoju, ze wszystkimi udogodnieniami potrzebnymi do komfortowego życia. Powstające tu inwestycje często otoczone są zielenią. Przykładem takiego połączenia są Nove Skotniki, w których skład wchodzą nowoczesne domy w zabudowie bliźniaczej. To wszystko nadaje Dębnikom kameralnego charakteru.

Z drugiej strony, swoje siedziby mają tu międzynarodowe koncerny, m.in.: Nokia, Motorola czy Shell, które budzą zainteresowanie studentów i absolwentów. Nie przez przypadek to właśnie tutaj, na Ruczaju, powstał kampus najstarszej w Europie uczelni, jaką jest Uniwersytet Jagielloński. Swoją siedzibę ma tu także Krakowski Park Technologiczny, a dzielnica Dębniki skupia również jedne z najciekawszych architektonicznych budynków miasta: Manggha, Centrum Kongresowe ICE czy Forum.

Oczywiście na Dębnikach funkcjonują też liczne lokale handlowo-usługowe, placówki medyczne oraz oświatowe (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 33, Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 2, Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi nr 30, Szkoła Podstawowa nr 151, Gimnazjum nr 22, Gimnazjum nr 23, Zespół Szkół Łączności oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących).

Kultura i rekreacja w dzielnicy Dębniki

Dzielnica Dębniki to zdecydowanie podmiejski klimat. Na jej obszarze znajduje się wiele terenów zielonych, gdzie mieszkańcy Krakowa chętnie oddają się wypoczynkowi. Punktem centralnym jest znajdujący się w pobliżu Wisły Park Dębnicki, którego fundatorami była rodzina Lasockich. Zresztą jej neorenesansowy pałac przylega bezpośrednio do parku. Położenie przy samych Bulwarach Wiślanych sprzyja z kolei aktywnemu wypoczynkowi. Nie tylko pieszym wędrówkom i spacerom, ale również jeździe na rolkach czy rowerze. Rodzinom z dziećmi do gustu przypadnie otwarty plac zabaw wpisany w krajobraz parku. Znajdują się na nim huśtawki oraz sprzęty do skakania i wspinania, które potrafią na długie godziny uprzyjemnić czas najmłodszym. Przy Rynku Dębnickim oraz okolicznych ulicach jest z kolei mnóstwo zabytkowych kamienic i willi.

Zielenią i spokojem nacieszyć się można również w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym Dębniki. Kultowym miejscem spędzania wolnego czasu jest też zalew Zakrzówek, który powstał po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Wprawdzie kąpiel w nim jest obecnie zabroniona, to krakowianie chętnie oddają się wypoczynkowi na jego brzegu. Znudzeni wypoczynkiem, nieopodal zalewu znajdą leżące w obrębie Bramy Krakowskiej Skałki Twardowskiego. To propozycja dla miłośników wspinaczki. W Dębnikach działa też klub sportowy TS Tramwaj.

Zresztą ciekawych miejsc na obszarze dzielnicy Dębniki nie brakuje. Należą do nich: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, biblioteka, Czytelnia Informacyjno-Bibliograficzna, Dębnicki Ośrodek Kultury Tęcza, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego wraz z Kościołem NMP Wspomożenia Wiernych, najstarszy w Polsce klasztor benedyktynów, Kaplica św. Piotra i św. Pawła czy kapliczka słupowa z XVII wieku.

Dzielnica Dębniki – rynek mieszkaniowy

Dębniki to dzielnica, która stale się rozwija. Nie ma nic dziwnego w tym, że krakowscy deweloperzy coraz częściej inwestują w tej części miasta, wznosząc osiedla mieszkaniowe w zacisznych, willowych uliczkach. Jednak inwestorzy oferują różne typy nieruchomości w Dębnikach. Nie tylko kameralne mieszkania, ale i luksusowe apartamenty.

Wszystko wskazuje na to, że Dębniki nadal będą się rozwijać. Zwłaszcza że zainteresowanie nieruchomościami w tej części Krakowa nie maleje, a wręcz przeciwnie – rośnie. Dzielnica jest uznawana za prestiżową i jedną z najatrakcyjniejszych, najlepiej położonych dzielnic Krakowa, w bliskości obiektów biurowych, ale i w pobliżu dużych połaci terenów zielonych. W połączeniu z dogodną lokalizacją to czynniki przeważające o zakupie mieszkania w tej dzielnicy.

Jednak to dobry wybór nie tylko dla młodych rodzin z dziećmi i seniorów. Dzielnica Dębniki ceniona jest również przez studentów i osoby pracujące. Ci chwalą ją za umiarkowane ceny najmu. Liczba ludności tego obszaru administracyjnego, ze względu na coraz liczniejsze miejsca pracy, regularnie rośnie, a więc zakup mieszkania w Dębnikach można potraktować jako inwestycję. O tej formie generowania dochodu pasywnego mówi artykuł pt. Inwestowanie w mieszkania na wynajem.

 • ul. Syrokomli 22/3 (Parter)
  33-332 Kraków

  e-mail: biuro@estatedealer.net

 • tel. 12 354 08 97
  kom: +48 531 570 265
  kom: +48 503 756 519
 • ul. Szlak 50/328 kl. A2
  30-532 Kraków

  biuro@estatedealer.net

Projekt i realizacja