Czego szukasz?

Market

Rodzaj

Atrybuty

Metraż

Liczba pokoi

Cena

Phone : +1 8772 2322
Email : hello@skyestate.com

Czym przekonuje Dzielnica VI Bronowice?

Sticky
Kwi 27, 2019
0

Jaka jest dzielnica VI Bronowice i czy warto zamieszkać na jej obszarze? Nie ulega wątpliwości, że jedna z zachodnich dzielnic miasta, mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni ma mnóstwo zalet. Co przemawia za Bronowicami, jakie są tutejsze atrakcje, jak rozwinięta jest infrastruktura komunikacyjna?

dzielnica VI Bronowice

Dzielnica VI Bronowice – historia

Wiele współczesnych dzielnic Krakowa swoją nazwę zawdzięcza historycznym wsiom. Od tego schematu nie wyłamała się też Dzielnica VI Bronowice. Ta położona w północno-zachodniej części Krakowa dzielnica, to jeden z wyróżniających się obszarów na mapie dawnej stolicy Polski, z naprawdę długą historią. Sięga ona niemal trzynastego wieku.

Według niektórych obszar dzielnicy Bronowice stanowią dwie dawne podkrakowskie wsie: Bronowice Małe nazywane również Bronowicami Polskimi, oraz Bronowice Wielkie, które dawniej określano mianem Bronowic Niemieckich. Jednak obszar Bronowic, w zależności od przedstawionego kontekstu jest też różne rozumiany. Faktem jest bowiem, że Bronowice Wielkie, zgodnie ze stanem faktycznym i podziałem administracyjnym stanowią część innej krakowskiej dzielnicy – Prądnik Biały – o której więcej w artykule pt. Czym przekonują mieszkania w dzielnicy Prądnik Biały? Sama Dzielnica VI to natomiast kilka różnych osiedli, a w tym: Bronowice Małe, Mydlniki, Osiedle Bronowice Nowe, Osiedle Widok Zarzecze i Bronowice Małe Wschód.

O czym wielu nie wie Bronowice to również jedna z małopolskich miejscowości historycznych, które ściśle związana jest z historią i literaturą Polski. To właśnie tutaj, w obecnej siedzibie Muzeum Młodej Polski mieści się Rydlówka. Dla niewtajemniczonych warto wyjaśnić, że to dworek wybudowany przez malarza Włodzimierza Tetmajera. To w nim odbyły się zaślubiny opisywane w dramacie Wesele”. Z zaślubin poety Lucjana Rydla z miejscową włościanką, Jadwigą Mikołajczykówną, które miały miejsce 20 listopada 1900 roku i zainspirowały Stanisława Wyspiańskiego do napisania książki, zachowało się wiele pamiątek, a w tym strój panny młodej czy historyczne zdjęcia pary Rydlów.

Jaka jest Dzielnica VI Bronowice?

W kilku ostatnich latach rośnie liczba ludności Bronowic, co jest skutkiem migracji mieszkańców, głównie z Krowodrzy i Starego Miasta. Obecnie Dzielnica VI Bronowice zamieszkiwana jest przez 23,5 tys. mieszkańców. Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach mieszkańców Bronowic przybędzie. Jest to wynik realizacji w obszarze Dzielnicy VI nowych inwestycji mieszkaniowych. Na Bronowice jako jedną z najbardziej pożądanych dzielnic Krakowa wskazują również ankietowani.

Poza blokowiskami w Bronowicach nie brak obszarów, gdzie dominuje niska, jednorodzinna zabudowa. To właśnie tutaj w cenie mieszkania w ścisłym centrum można mieć własny, przestronny dom z ogrodem. Niskie natężenie hałasu, mniejszy ruch, trakt pieszo-rowerowy Młynówka Królewska, bliskość Jurajskiego Szlaku Rowerowego Orlich Gniazd, Zalewu w Kryspinowie i podkrakowskich dolinek – to wszystko przemawia na korzyść Dzielnicy VI Bronowice. Niewątpliwie jest to obszar, gdzie znakomicie czują się ludzie preferujący aktywny tryb życia.

Wprawdzie w granicach dzielnicy brakuje wielkopowierzchniowych sklepów, to wszyscy ceniący sobie dłuższe zakupy, nie poczują się rozczarowani. Ich wymagania i zarazem potrzeby spełnią pobliska Galeria Bronowice i inne sklepy położone w tym rejonie. Nie brakuje też ważnych dla rodzin punktów infrastruktury, a w tym szkół podstawowych (Szkoła Podstawowa nr 93 im. Lucjana Rydla, Szkoła Podstawowa nr 153 im. Ks. Prof. Józefa Tischnera, Szkoła Podstawowa nr 50 im. Włodzimierza Tetmajera, Szkoła Podstawowa nr 138 im. Polskich Wojsk Lotniczych) zespołu szkół ogólnokształcących (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8) i przedszkoli (Przedszkole nr 38, Przedszkole nr 77, Przedszkole nr 82, Przedszkole nr 137, Przedszkole niepubliczne Gwiazdeczka, Przedszkole niepubliczne Gwiazdeczka – Leśny Domek).

Jednak Dzielnica VI Bronowice wybierana jest również przez studentów, którzy mają stąd możliwość szybkiego i komfortowego dotarcia do kilku krakowskich uczelni, m.in.: Akademii Górniczo-Hutnicza, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego czy Uniwersytetu Rolniczego. To wskazówka dla wszystkich, którzy zakup mieszkania traktują jako inwestycję, aby następnie wynająć je studentom. Wszystkie kluczowe kwestie o nabyciu nieruchomości w tym celu zawiera w sobie artykuł pt. Inwestowanie w mieszkania na wynajem.

Komunikacja w Dzielnicy VI Bronowice

Położenie na obrzeżach miastach nie jest problemem ze względu na szybki i wygodny dojazd do każdego miejsca w Krakowie. Dzielnica jest dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta. Doskonale rozbudowane są linie tramwajowe, autobusowe i kolejowe. Problemu nie ma również z dojazdem na lotnisko w Balicach oraz autostrady A4 w kierunku Katowic. To wszystko sprawia, że z jednej strony ruch wewnątrz dzielnicy jest umiarkowany, z drugiej natomiast dojazd do najważniejszych, również centralnych punktów miasta bezproblemowy i szybki. Zresztą do wielu ważnych punktów Dzielnicy VI po skorzystaniu z komunikacji miejskiej w kilka minut dojść można pieszo.

Trudno więc oprzeć się wrażeniu, że Dzielnica VI Bronowice to niezwykle atrakcyjna część miasta dla osób w różnym wieku. Mieszkania wynajmują tu studenci, czegoś na własność szukają również zatrudnieni w tym miejscu pracownicy, co jest logiczne z uwagi, że na terenie dzielnicy powstało wiele nowoczesnych biurowców. W końcu to również dobra lokalizacja dla seniorów ceniących sobie spokój życia na obrzeżach miasta w domu jednorodzinnym.

Bronowice łączą w sobie wszystkie zalety życia w mieście. Z jednej strony mieszkańcy Dzielnicy VI mają łatwy dostęp do punktów handlowo-usługowych, z drugiej mogą liczyć na większy niż zazwyczaj kontakt z przyrodą i odpoczynek na świeżym powietrzu. To wszystko w połączeniu z dogodną komunikacją zdecydowanie przemawia na korzyść Bronowic. To dobry wybór dla studentów, seniorów szukających spokoju, jak i inwestorów celujących w mieszkania atrakcyjne pod wynajem.

 • ul. Syrokomli 22/3 (Parter)
  33-332 Kraków

  e-mail: biuro@estatedealer.net

 • tel. 12 354 08 97
  kom: +48 531 570 265
  kom: +48 503 756 519
 • ul. Szlak 50/328 kl. A2
  30-532 Kraków

  biuro@estatedealer.net

Projekt i realizacja