Czego szukasz?

Market

Rodzaj

Atrybuty

Metraż

Liczba pokoi

Cena

Phone : +1 8772 2322
Email : hello@skyestate.com

Dlaczego warto zamieszkać w dzielnicy Krowodrza?

Sticky
Kwi 19, 2019
0

Zastanawia Was, dlaczego warto zamieszkać w dzielnicy Krowodrza? Nie ulega wątpliwości, że to jedna z mniejszych dzielnic Krakowa. Mieszkanie tu niesie jednak w sobie wiele zalet. Choćby to, że jej obszar przylega do centrum miasta. Dlaczego warto zamieszkać w Dzielnicy V Krakowa?

dlaczego warto zamieszkać w dzielnicy Krowodrza

Gdzie leży dzielnica V Krowodrza?

Dzielnica V Krowodrza to część Krakowa położona na północny zachód od ścisłego centrum dawnej stolicy Polski. Sam obszar Dzielnicy V zawarty jest między linią kolejową na północy, Alejami Trzech Wieszczów na wschodzie, aleją 3 Maja i ul. Mydlnicką na południu oraz ul. Piastowską na zachodzie. Faktycznie to jedna z mniejszych dzielnic Krakowa o powierzchni nieco ponad 5,5 km kw., zamieszkana przez ok. 30 000 osób stałych mieszkańców. Realna ich liczba jest jednak znacznie większa. Wszystko ze względu na studentów i osoby wynajmujące mieszkania w tej części miasta. Obecnie na Dzielnicy V, w której skład wchodzą Cichy Kącik, Łobzów, Nowa Wieś, Miasteczko Studenckie AGH i Czarna Wieś, wynajmujących mieszkania jest mnóstwo.

Co istotne, jako że jest to jedna z centralnych dzielnic Krakowa, jest ona lubiana przez krakowian. Wielu mieszkańców deklaruje, że z chęcią przeprowadziłoby się właśnie na Krowodrza. Ze względu na wiele atrakcyjnych miejsc dzielnica jest też chętnie odwiedzana przez turystów. Dlaczego warto zamieszkać w dzielnicy Krowodrza i jak kształtują się ceny mieszkań w tej części miasta?

Historia Dzielnicy V Krowodrza

Jak wiele innych dzielnic Krakowa również i Krowodrza dawniej były wsiami, przysiółkami i polami uprawnymi. Początkowo była to wieś biskupia o nazwie Crovodra. Obecnie stosowana nazwa do użytku weszła dopiero pod koniec XV wieku. Niedługo później, w roku 1587 wieś została spalona podczas walk o Kraków.

O ile przez długi czas na terenach współczesnej Dzielnicy V rozwijało się rolnictwo, kolejno ogrodnictwo i działalność handlowo-usługowa, w czasach panowania Austro-Węgier postawiono na uprzemysłowienie tego obszaru. Powstały wówczas m.in. odlewnia żelaza czy bocznica kolejowa.

Ważny dla Krowodrzy jest rok 1910, kiedy w ramach powiększania Krakowa dzielnica ta została włączona w obręb miasta. Na początku XIX wieku powstały tu fabryka puszek i wyrobów z blachy, wytwórnia mebli, fabryka czekolady czy fabryka tutek i bibułek papierosowych Herbewo. W dwudziestoleciu międzywojennym pojawiła się również monumentalna zabudowa wielkomiejska, a nie zaniedbano też kwestii uzbrojenia czy infrastruktury drogowej. W tym czasie powstały: dom handlowy Herbewo, budynek AGH, Biblioteka Jagiellońska, Muzeum Narodowe. Już po II wojnie światowej Krowodrza wzbogaciły się o Instytut Obróbki Skrawaniem i Polskie Zakłady Lotnicze PZL Kraków. Szybko zaczęto również rozbudowywać Krowodrza, tworząc wysokie budynki mieszkalne sąsiadujące dziś z zabudową willową. Właśnie w latach 60. ubiegłego wieku powstał kompleks T.S. Wisła i biurowiec Biprostal.

Spokój i tereny zielone, czyli dlaczego warto zamieszkać w dzielnicy Krowodrza?

Dzielnica V ceniona jest przede wszystkim za bliskość centrum oddalonego jedynie o 2,5 km. Nie dalej z każdego miejsca w obszarze dzielnicy jest do ważnych dla mieszkańców punktów – uczelni, sklepów, zakładów usługowych czy centrów biznesowych. Jednocześnie jej mieszkańcy podkreślają, że ten obszar miasta ma dobrze rozbudowana sieć dróg, dzięki czemu nie ma problemu z poruszaniem się w kierunku innych dzielnic miasta, jak i opuszczeniem Krakowa.

Ruch koncentruje się wzdłuż Alej Trzech Wieszczów, ul. Królewskiej, Wrocławskiej, Piastowskiej i Czarnowiejskiej. Mieszkańcy mają też dostęp do stacji kolejowej, a w granicach miasta podróżować mogą również gęstą siecią komunikacji tramwajowej i autobusowej. Na korzyść komunikacji miejskiej przemawia fakt, iż dzielnica jest objęta strefą płatnego parkowania.

Charakterystycznymi obiektami dla tej części miasta są m.in.: Stadion TS Wisły Kraków, kino Mikro, miasteczko studenckie AGH, Biblioteka Jagiellońska, Pałac Królewski w Łobzowie, Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, Szpital Wojskowy i budynek Radia Kraków. Na terenie dzielnicy zlokalizowana jest też Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Pedagogiczny, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej i Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości.

Jako że w czasach, kiedy ta część kraju należała do Austro-Węgier istotne były cele militarne, również dzisiaj obszar ten jest związany z wojskowością. To właśnie tutaj swoją siedzibę ma 16 Batalion Powietrznodesantowy, co przynajmniej z psychologicznego punktu widzenia mieszkańcom Dzielnicy V pozwala czuć się bezpiecznie.

Co jeszcze? Nie można zapomnieć, że mimo atrakcyjnej lokalizacji, obok terenów zurbanizowanych znalazło się miejsce dla wielu obszarów zielonych służących rekreacji na świeżym powietrzu. Bez wątpienia to duży atut tej dzielnicy. Rzadko zdarza się, aby w pobliżu centrum miasta, na terenach atrakcyjnych dla inwestorów było tak wiele parków. Miłośnicy rekreacji na świeżym powietrzu głównie stawiają na Błonia Krakowskie. Alternatywą są liczne parki, m.in.: Park im. H. Jordana, Park św. Wincentego a Paulo, Park Krakowski im. Marka Grechuty, Park Młynówka Królewska, Park Kleparski wraz z Bastionem III Kleparz. Poza klubem TS Wisła Kraków w tej części miasta swoją siedzibę ma WKS Wawel Kraków.

Kto kupuje mieszkania w dzielnicy Krowodrza?

Wszystko, co zostało dotychczas zaakcentowane, przemawia na korzyść tego obszaru i wyjaśnia, dlaczego warto zamieszkać w dzielnicy Krowodrza. Nic dziwnego, że mieszkania w dzielnicy Krowodrza cieszą się ogromnym zainteresowaniem. To atrakcyjne miejsce między innymi dla studentów, co wynika z bliskości wyższych uczelni i domów studenckich. Wszyscy, którzy nie znaleźli sobie miejsca w akademikach lub nie chcą tam mieszkać z innych powodów, wybierają okoliczne mieszkania do wynajęcia. Dlatego to dobra lokalizacja dla inwestorów i znaczna część mieszkań przeznaczona jest na wynajem. Jako że popyt jest ogromny, a podaż gruntów na niewielkiej bądź co bądź dzielnicy mocno ograniczona, również pod względem cen Krowodrza zaliczają się do krakowskiej czołówki. Tak na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Podsumowując i odpowiadając na pytanie, dlaczego warto zamieszkać w dzielnicy Krowodrza, w pierwszej kolejności należy odnieść się do znakomitej lokalizacji. Bliskość centrum miasta to ogromny atut tej niewielkiej dzielnicy. Jednocześnie jest ona doskonale zaopatrzona, od szpitali przez uczelnie wyższe, sklepy, centra handlowe na klubach sportowych kończąc. Jeżeli dodamy do tego dobrze rozbudowaną i gęstą sieć połączeń transportu publicznego, jak i przepustowe drogi dojazdowe, nie trudno odnieść wrażenia, że Dzielnica V Krowodrza to obecnie jeden z najatrakcyjniejszych obszarów na zakup nieruchomości na terenie dawnej stolicy Polski. Nic dziwnego, że i popyt na mieszkania jest tu duży. Ich zakup potraktować można również jako inwestycję ze stałym dochodem pasywnym czerpanym z najmu.

 • ul. Syrokomli 22/3 (Parter)
  33-332 Kraków

  e-mail: biuro@estatedealer.net

 • tel. 12 354 08 97
  kom: +48 531 570 265
  kom: +48 503 756 519
 • ul. Szlak 50/328 kl. A2
  30-532 Kraków

  biuro@estatedealer.net

Projekt i realizacja