Czego szukasz?

Market

Rodzaj

Atrybuty

Metraż

Liczba pokoi

Cena

Phone : +1 8772 2322
Email : hello@skyestate.com

Dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki – czym zachęca Dzielnica IX?

Sticky
Cze 14, 2019
0

Dzielnica IX Łagiewniki-Borek Fałęcki to jedna z mniejszych, choć centralna dzielnica miasta Krakowa, która do 1990 roku i nowego podziału administracyjnego była częścią Podgórza. Jak na tle innych dzielnic Krakowa wypada obwód Łagiewniki-Borek Fałęcki i kto znajdzie w tym miejscu idealne dla siebie mieszkanie?

dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki

Dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki na mapie Krakowa

Dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki jest stosunkowo niewielka, mając powierzchnię na poziomie jedynie blisko 5,5 km kw. Na obszarze dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki mieszka obecnie nieco przeszło 15 000 mieszkańców, co przekłada się na gęstość zaludnienia blisko 2750 osób na km kw.

Łagiewniki-Borek Fałęcki to jedna z centralnych dzielnic dawnej stolicy Polski. Od północy sąsiadem Dzielnicy IX jest Podgórze. Z kolei od wschodu dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki graniczy z Podgórzem Duchackim. Od południa z tym okręgiem sąsiaduje najbardziej położony w kierunku południowym obszar Krakowa – Swoszowice, a od zachodu jedna z największych dzielnic miasta – Dębniki. Walory Dzielnicy VIII, która jest obecnie jedną z najatrakcyjniejszych stref na zakup nieruchomości w Krakowie, opisuje artykuł pt. Czym przekonuje dzielnica Dębniki?

Jako że Dzielnica IX jest jednym z mniejszych obszarów administracyjnych Krakowa, tworzą ją jedynie nieliczne osiedla i zwyczajowe jednostki urbanistyczne: Osiedle Cegielniana, Osiedle Zaułek Jugowicki oraz dwa obszary będące składową nazwy Dzielnicy IX – Borek Fałęcki i Łagiewniki.

Historia Łagiewnik i Borka Fałęckiego

Zarys historyczny rozpoczyna historia Łagiewnik. Dawniej była to wieś położona na prawym brzegu Wilgi, będąca własnością rycerską. W tym miejscu należy odnieść się do jej nazwy. W XIV-XV wieku od słowa łagiewnik zapisywano ją jako Lage(w)nik lub Lagyewnyky. Termin ten określał bednarza, słodownika, piwowara lub miodosytnika.

Od połowy XV wieku Łagiewniki były własnością kasztelana krakowskiego. Wkrótce powstał dwór kasztelański, czego dowodem są zachowane do dziś budynki dworskie. Do 18. stulecia Łagiewnikami zarządzali dzierżawcy, podczas kiedy mieszkańcy uprawiali rolę i parali się handlem mięsem.

Wiele zmieniło się po I rozbiorze Polski, kiedy Łagiewniki przeszły w prywatne ręce. Szybki rozwój wsi nastąpił w XIX i XX wieku. Głównie dzięki odkryciu na tym terenie iłów łupkowych i gipsu. Skutkowało to powstaniem licznych cegielni, piekarni czy młynów.

Pod koniec XVIII wieku przez Łagiewniki i Borek Fałęcki przeprowadzono tzw. trakt cesarski prowadzący z Wiednia do Lwowa. Później powstały linia kolejowa do Oświęcimia, a w XX-leciu międzywojennym linia tramwajowa, Łagiewnicka Fabryka Armatur i Fabryka Mebli S. Mannego. Następne dziesiątki lat to nieustanny rozwój przemysłowy Łagiewnik. Obie główne składowe Dzielnicy IX – Łagiewniki i Borek Fałęcki – do Krakowa zostały włączone w 1941 roku i przez wiele lat wchodziły w skład Podgórza.

No właśnie, skąd wziął się Borek Fałęcki? Jego historia jest równie bogata. Swoją nazwę zawdzięcza on istnieniu w okolicach lasu iglastego, którego punktem charakterystycznym była Góra Borkowska. Jako że pierwszym właścicielem Borka był niejaki Fałek, nazwa rozumie się samo przez się.

Przez kolejne wieki Borek się rozwijał, najpierw powstały tu karczmy i młyny, następnie założono folwark, a w północnej części lasu wskutek wyrębu powstał przysiółek Zaborze. Ważną datą w historii tego miejsca jest końcówka XVIII wieku, kiedy Borek przeszedł na własność Funduszu Religijnego. To wtedy powstał zespół dworski i kolejno młyn, cegielnia czy Fabryka Świec i Mydła L. Bochenka i J. Celińskiego. W 1906 roku w Borku powstała fabryka sody, którą w 1921 roku wykupił koncern Solvay. Właśnie w tym miejscu w czasie okupacji niemieckiej pracował Karol Wojtyła – przyszły Papież Jan Paweł II. Obecnie osiedle składa się z pięciu 11-kondygnacyjnych bloków, resztę stanowi zabudowa 3-kondygnacyjna. Nieopodal znajdują się też domy jednorodzinne.

Dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki – komunikacja w dzielnicy IX

Dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki ma dwie duże bariery urbanistyczne, które przekładają się na transport na terenie tego obszaru. Pierwszą jest ulica Zakopiańska stanowiąca poważną przeszkodę dla pieszych, ale również rowerzystów. Łatwo nie mają tu też kierowcy, gdyż często jest ona zakorkowana. Poza tym ważna na płaszczyźnie komunikacji w Dzielnicy IX jest linia kolejowa nr 94 Kraków Płaszów–Oświęcim.

Dzielnicę IX głównie obsługują tramwaje i autobusy. Pośród najważniejszych węzłów transportowych dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki wymienić trzeba zwłaszcza pętlę tramwajową w Łagiewnikach przy ulicy Wadowickiej. Kluczowa jest również pętla tramwajowa i autobusowa w Borku Fałęckim. Obsługuje ona połączenia z południowymi osiedlami Krakowa, ale gwarantuje również komfortowy transport do miejscowości położonych na południe od dawnej stolicy Polski, np. Libertowa, Mogilan, Skawiny, Wieliczki i Wrząsowic. Autobusy kursują również do Zakopanego, Myślenic, Chorzowa czy Wadowic.

Dzielnica ma również stację kolejową Kraków Sanktuarium. Jest ona elementem Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, a powstała specjalnie w celu obsługi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Centrum Jana Pawła II i centrum handlowego przy ulicy Zakopiańskiej. Dla mieszkańców i turystów poruszających się po tej dzielnicy, którzy chcą skorzystać z transportu publicznego, ale pominęli kolej i tramwaje, pozostają wspomniane autobusy. Liczba kursów komunikacji autobusowej przekracza dwadzieścia. W północnej części dzielnicy prowadzi ona wzdłuż ulicy Brożka, w południowej natomiast wzdłuż ulicy Zawiłej.

Budynki użyteczności publicznej w Dzielnicy IX

Mieszkańcy dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki nie mogą narzekać na budynki infrastrukturę publiczną tej administracyjnej części miasta. Dzielnica posiada przede wszystkim kilka placówek oświatowych i wychowawczych, m.in.: przedszkole, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie czy placówki oświatowe specjalne, np. dla dzieci z afazją oraz dzieci niesłyszących itp. Mieści się tu również Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy zajmujący się resocjalizacją dziewcząt.

Na terenie dzielnicy znajdują się również urząd pocztowy, Publiczny i Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Dom Samotnej Matki i Dziecka, stacja paliwowa, targowisko, Rynek Fałęcki, ale też Centrum Handlowe Zakopianka i galeria Solvay Park. Nie można pominąć obiektów religijnych: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, Parafii Matki Bożej Saletyńskiej czy Parafii Matki Bożej Zwycięskiej.

Dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki – kultura i rekreacja

Dzielnica IX ma opinię terenu spokojnego i bezpiecznego. Jako że jest to centrum Krakowa, na terenie dzielnicy nie brakuje licznych miejsc, gdzie można oddać się kulturze i sztuce. Przy ulicy Zakopiańskiej swoją siedzibę ma Centrum Sztuki Współczesnej Solvay. Jako że jest to główna arteria tej części Krakowa, mieści się tu również Kino Cinema City. Z kolei przy ulicy Żywieckiej znajduje się Biblioteka Publiczna.

Powodów do narzekań nie mają również zwolennicy aktywnego spędzania wolnego czasu. W obrębie dzielnicy działają dwa kluby sportowe – Armatura i Borek. Natomiast przy ulicy Żywieckiej znajduje się Centrum Aktywnego Wypoczynku, a nieopodal Camping i Basen przy Ośrodku Wypoczynkowym Krakowianka. To również liczne place zabaw w Parku Solvay.

Łagiewniki-Borek Fałęcki – rynek mieszkaniowy Dzielnicy IX

Łagiewniki i Borek Fałęcki to w głównej mierze niska zabudowa jednorodzinna, choć w ostatnich latach zaczęto tu również liczniej wznosić kondygnacje wielopoziome. To dobry wybór dla wszystkich tych, którzy szukają sobie mieszkania w bliskim sąsiedztwie centrów handlowych i biur, jednocześnie w niedalekiej odległości od ścisłego centrum Krakowa. Nie ma problemu z dotarciem stąd do innych obszarów miasta, ale i na południową obwodnicę Krakowa. Dlatego odnajdą się tu ludzie młodzi, pracownicy korporacji, ale również rodziny z dziećmi, a nawet seniorzy.

Jednocześnie dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki i znajdujące się tu nieruchomości, to rozsądny wybór dla inwestorów zamierzających zainwestować w zakup mieszkania pod wynajem. Dogodne położenie to na tyle duży atut tej dzielnicy, że najemcy szukający sobie mieszkania do wynajęcia w Estate Dealer, chętnie wybierają nieruchomości właśnie w tej części miasta.

 • ul. Syrokomli 22/3 (Parter)
  33-332 Kraków

  e-mail: biuro@estatedealer.net

 • tel. 12 354 08 97
  kom: +48 531 570 265
  kom: +48 503 756 519
 • ul. Szlak 50/328 kl. A2
  30-532 Kraków

  biuro@estatedealer.net

Projekt i realizacja