Czego szukasz?

Market

Rodzaj

Atrybuty

Metraż

Liczba pokoi

Cena

Phone : +1 8772 2322
Email : hello@skyestate.com

Dzielnica Zwierzyniec, czyli co przekonuje do zamieszkania w Dzielnicy VII?

Sticky
Maj 14, 2019
0

Czy dzielnica Zwierzyniec to dobra lokalizacja na własne mieszkanie? Kto będzie czuł się tu najlepiej – studenci, seniorzy, a może rodziny z dziećmi? Przedstawiamy kluczowe fakty dla wyboru mieszkania w Dzielnicy VII Krakowa.

dzielnica Zwierzyniec

Położenie Zwierzyńca na mapie Krakowa

Dzielnica Zwierzyniec to VII dzielnica Krakowa, która do 1990 roku była osiedlem wchodzącym w skład dzielnicy Krowodorza. Jest to jednocześnie jedna z większych dzielnic Krakowa, która ma stosunkowo niewielką liczbę ludności. Na powierzchni 28,73 km kw. mieszka nieco ponad 20 tys. mieszkańców, co daje przeszło 710 osób na km kw.

Z lotu ptaka ta zachodnia dzielnica Krakowa przypomina klin. Jego dwa dłuższe boki są naturalnymi granicami w postaci rzek Wisła i Rudawa. Od zachodu Dzielnica VII sięga do obwodnicy autostradowej, a od północy sąsiaduje z Krowodorzami i Bronowicami, o których więcej w artykule pt. Czym przekonuje Dzielnica VI Bronowice? Od wschodu na krótkim odcinku „sąsiadem” Zwierzyńca jest Stare Miasto, a od południa inna ogromna dzielnica Krakowa – Dębniki.

Obecnie Zwierzyniec jest dzielnicą charakteryzującą się dużą różnorodnością krajobrazu i zabudowy. Przynależy do niego dziewięć osiedli: Wola Justowska, Olszanica, Zakamycze, Chełm, Bielany, Salwator, Przegorzały, Półwsie Zwierzynieckie oraz Zwierzyniec.

Zarys historyczny dzielnicy Zwierzyniec

Dzielnica VII Krakowa swoją nazwę zawdzięcza wsi Zwierzyniec, która do Krakowa została włączona w 1909 roku. Jednak historia dzielnicy Zwierzyniec sięga 25 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą pierwsze ślady prymitywnej osady ludzkiej w tym miejscu. Ok. 6 tys. lat temu na teren dzisiejszego Zwierzyńca przybyli pierwsi pasterze i rolnicy. Ostatecznie, w II połowie pierwszego tysiąclecia teren ten przynależał do zachodniosłowiańskiego plemienia Wiślan. To ważne również z religijnego i duchownego punktu widzenia. Legenda Panońska głosi, że w drugiej połowie pierwszego tys. naszej ery to właśnie tutaj swój początek miała chrystianizacja Polski.

Niedługo później powstały budowle o charakterze sakralnym, na których w 1148 roku konsekrowany został kościół Najświętszego Salwatora. Z tak odległych czasów pochodzi też romański portal pozostawiony do dziś. Od czasów, kiedy we wsi Zwierzyniec wzniesiono klasztor, jej historia związana jest z konwentem norbertańskim.

Niestety, Zwierzyniec był wielokrotnie niszczony przez klęski żywiołowe. Duże zagrożenie dla mieszkańców, ich domostw i upraw stanowiły wylewy Wisły. Co gorsza, w XIII wieku swoje dołożyli Tatarzy, którzy najechali ten obszar co najmniej trzykrotnie (1241, 1259, 1287), plądrując wieś i paląc klasztor. Zdarzały się też pożary, jak ten z 25 kwietnia 1527 roku, który również nie oszczędził zabudowań klasztornych. O tym, jak tereny te były mocno doświadczone przez los, świadczą kolejne przypadłości – klęska morowego powietrza (1652), potop szwedzki (1655), wojna północna (1700-1721) czy epidemia cholery (1907).

Duże zmiany na Zwierzyńcu nastąpiły wraz z likwidacją Wolnego Miasta i włączenia Krakowa do Galicji. Od 1849 roku wokół Kopca Kościuszki – usypanego przez mieszkańców w latach 1821–1823 ku pamięci Kościuszki, który w okresie rozbiorów w latach 70. na Półwsiu usypał fortyfikacje – wybudowano potężną fortecę. Powstały też mniejsze forty (Chełm, Bielany, Olszanica) i inne obiekty o typowo militarnym charakterze. W końcu XIX wieku powstał nasyp fortecznej kolei rokadowej i Most Dębnicki.

Kolejną przełomową dla Zwierzyńca datą był 1903 rok i ponowna wielka powódź. Po niej władze Galicji podjęły decyzję o włączeniu gmin podmiejskich do Krakowa. Wśród nich był Zwierzyniec, który częścią dawnej stolicy Polski stał się w 1909 roku. Jednocześnie zmienił się skład mieszkańców. Poza rolnikami, murarzami i flisakami w Zwierzyńcu pojawiła się inteligencja.

Historia Zwierzyńca – II wojna światowa i czasy współczesne

Dla Zwierzyńca, jak i całej Polski istotna i tragiczna była okupacja hitlerowska. Na terenie obecnej Dzielnicy VII spotykano się z różnymi formami represji. Najbardziej drastyczną była pacyfikacja z 1943 roku, kiedy rozstrzelano wiele osób podejrzanych o działalność konspiracyjną.

Najnowsza historia Zwierzyńca to już rok 1990, kiedy nastąpił nowy podział administracyjny Krakowa. Wówczas Zwierzyniec stał się osobną dzielnicą miasta.

Winni jesteśmy jeszcze terminologię samego Zwierzyńca. Wprawdzie brak dowodów na istnienie w tym rejonie wydzielonych miejsc do polowań, ale nazwa Zwierzyniec ma się wiązać z funkcją tych terenów jako myśliwskie dla dworu książęcego.

Komunikacja w Dzielnicy VII

Z uwagi na fakt, że Zwierzyniec ma dużą powierzchnię i niską gęstość zaludnienia, Dzielnica VII nadal potrzebuje podstawowych inwestycji, m.in. remontów dróg, budowy chodników. Co warte zauważenie, w kilku ostatnich latach doszło tu do poprawy infrastruktury, a kolejne prace są w planach. Komunikację ułatwiłaby budowa trasy Zwierzynieckiej. Z wieloletniej prognozy finansowej wynika, że najwcześniej rozpocząć się ona mogłaby w 2025 roku.

Trasa Zwierzyniecka ma liczyć 4,65 km długości, mając dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Jej 2,4-kilometrowy odcinek będzie tunelem przebiegającym pod doliną Rudawy i Wzgórzem św. Bronisławy, na którym znajduje się Kopiec Kościuszki. Powstać mają też dwa nowe węzły – po stronie północnej tunelu węzeł „Zarzecze”, po stronie południowej węzeł „Przegorzały”. Na odcinku ok. 800 m inwestycja będzie też dotyczyć rozbudowania ul. Armii Krajowej od węzła „Zarzecze” do węzła „Ofiar Katynia”, gdzie w planach jest wyburzenie istniejących budynków i stworzenie nowej ulicy (Nowa Księcia Józefa) oraz linii tramwajowej z Salwatora do węzła „Przegorzały”. Będzie ona miała terminal autobusowo-tramwajowy oraz parkingi park and ride i dla autokarów turystycznych.

Radni walczą też o połączenie kładką pieszo-rowerową Zwierzyńca i Dębnik. Z jednej strony ułatwiłoby to komunikację, z drugiej byłoby ważne dla walorów turystycznych, przybliżając atrakcje tej części miasta dla turystów odwiedzających Kraków. Mieszkańcy Zwierzyńca od dawna ubiegają się o budowę kładki, której brak odczuwalny jest zwłaszcza podczas imprez kolarskich czy biegowych. Wówczas trudno o szybki i komfortowy dostęp do centrum miasta

Na co dzień nie stanowi to większego problemu. Komunikacja Zwierzyńca z innymi dzielnicami miasta zapewniona jest dzięki liniom autobusowym i tramwajowym. Ze Zwierzyńca łatwo również o dostęp na obwodnicę Krakowa, do portu lotniczego w Balicach czy znanego w regionie kąpieliska w Kryspinowie.

Budynki użyteczności publicznej na Zwierzyńcu

Niestety, na Zwierzyńcu nie ma hipermarketów. Dlatego na większe zakupy mieszkańcy muszą udać się do okolicznych dzielnic. To jeden z większych mankamentów tej dzielnicy, która nadrabia innymi walorami.

Co kluczowe dla rodzin z dziećmi, problemu nie ma ze znalezieniem placówki edukacyjnej dla swojego malca. Na terenie Dzielnicy VII funkcjonują przedszkola publiczne („Bielankowo”, nr 9, nr 76, nr 78), niepubliczne („ABC”, Niepubliczne Przedszkole Specjalne Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, „Kangurowe Przedszkole”, „Ogrody Muzyki”, „Scherzo”, „Polsko-Angielskie Clever Kids”, „Brykające Tygrysy”) i szkoły (m.in. Gimnazjum nr 20, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 18, Specjalna Szkoła Podstawowa nr 44, Zespół Szkół Specjalnych nr 4, Szkoła Podstawowa nr 9, Szkoła Podstawowa nr 31, Szkoła Podstawowa nr 32, Szkoła Podstawowa nr 48, Szkoła Podstawowa nr 72).

Na Dzielnicy VII funkcjonuje także Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla i inne punkty medyczne. Dzielnica Zwierzyniec ma również komisariat – Komisariat Policji IV w Krakowie.

Dzielnica Zwierzyniec – kultura i rekreacja

Niepodważalnym atutem Zwierzyńca jest fakt, że w dużej części dzielnica jest bardzo kameralna. Na obszarze Dzielnicy VII rozciągają się między innymi tereny Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Zresztą dzielnica Zwierzyniec jest największym administracyjnym obszarem Krakowa z kompleksem leśnym. Zwierzyniec to także krakowskie Błonia. To właśnie tu duża część krakowian w sposób aktywny spędza wolny czas i oddaje się jeździe na rowerach czy rolkach, biegając czy spacerując z psem. Na terenie Zwierzyńca działa również kilka klubów sportowych: Cracovia, Zwierzyniecki KS, Juvenia Kraków, K.S. Nadwiślan i Kolejowy Klub Wodny – 1929.

Do najbardziej charakterystycznych punktów Zwierzyńca należą: Kopiec Kościuszki, Klasztor Sióstr Norbertanek, Kopiec Piłsudskiego, Krakowskie Zoo, Las Wolski, Erem Ojców Kamedułów, Zamek w Przegorzałach, Cmentarz Salwatorski, obserwatorium astronomiczne, zabytkowa strzelnica, winnica, Błonia i stadion Cracovii.

Mieści się tu również Plac Na Stawach. Z kolei w każdą Wielkanoc na Zwierzyńcu odbywa się Emaus. Dla niewtajemniczonych dodajmy, że to jeden z najpopularniejszych odpustów w Polsce. Liczne imprezy kulturalne gości natomiast renesansowy pałacyk – Willa Decjusza. Mieszkańcy Zwierzyńca spragnieni kultury przy okazji seansów i koncertów odwiedzają też Kino Kijów i Krakowski Teatr Scena STU.

Osiedla mieszkaniowe Zwierzyńca mają jednakową strukturę. W głównej mierze składają się z domów jednorodzinnych i apartamentowców. Im bliżej Starego Miasta, tym więcej spotkać można kamienic i nowszych budynków wielomieszkaniowych.

Dzielnica Zwierzyniec – rynek mieszkaniowy

Jako że są to tereny wyjątkowo atrakcyjne, a dla wielu mieszkańców Krakowa, ze względu na sąsiedztwo Wisły, liczne zabytki, ukształtowanie terenu i dużą ilość zieleni, dzielnica Zwierzyniec to obszar najbardziej atrakcyjny mieszkaniowo, ceny nieruchomości są tu wysokie. Ze względu na szereg atutów Zwierzyniec jest jedną z najdroższych dzielnic Krakowa. W lepszych lokalizacjach, np. Salwator czy Wola Justowska, ceny za metr kwadratowy apartamentowców przekraczają 10 000 zł. Oczywiście, im dalej od centrum, tym ceny są niższe. Zresztą w kształtowaniu cen mieszkań ważną rolę odgrywa również standard zabudowy. Dlatego coś w sam raz dla siebie znaleźć powinny młode małżeństwa z dziećmi, ale też seniorzy, którzy szukają mieszkania z dala od centrum pośród terenów zielonych.

Z uwagi na dogodne położenie dzielnicy, mieszkania na Zwierzyńcu są również chętnie wynajmowane, dzięki czemu zakup mieszkania na terenie Dzielnicy VII może być też znakomitą inwestycją. Inwestorzy zainteresowani tą metodą inwestycji kluczowe na jej temat informacje znajdą w artykule pt. Inwestowanie w mieszkania na wynajem.

 • ul. Syrokomli 22/3 (Parter)
  33-332 Kraków

  e-mail: biuro@estatedealer.net

 • tel. 12 354 08 97
  kom: +48 531 570 265
  kom: +48 503 756 519
 • ul. Szlak 50/328 kl. A2
  30-532 Kraków

  biuro@estatedealer.net

Projekt i realizacja