Czego szukasz?

Market

Rodzaj

Atrybuty

Metraż

Liczba pokoi

Cena

Phone : +1 8772 2322
Email : hello@skyestate.com

Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie?

Sticky
Paź 20, 2017
0

Kraków to drugi zaraz po Warszawie rynek mieszkaniowy w Polsce. Zarówno pod kątem wielkości, jak i wysokości cen mieszkań. Ceny mieszkań w Krakowie rozpoczynają się od 4500 – 4900 zł za 1 mkw. Stolica Małopolski dysponuje również dobrze rozwiniętym rynkiem nieruchomości o podwyższonym standardzie i wieloma apartamentami. Ceny tych ostatnich mogą wynosić nawet 20 tys. zł/mkw. To wszystko przy dużej liczbie przyjezdnych, turystów czy studentów sprawia, że małopolska metropolia jest też doskonałą opcją inwestycyjną. Przechodząc więc do sedna, zastanówmy się, ile kosztuje mieszkanie w Krakowie. Pod uwagę weźmiemy tu nie tylko standard ich wykończenia, ale i lokalizację, która również ma ogromny wpływ na wartość rynkową danej nieruchomości.

 

Krakowski rynek mieszkaniowy

Ostatnie dane Narodowego Banku Polskiego odnoszące się do I kw. tego roku wskazują, że średnia cena mieszkania deweloperskiego w Krakowie wynosi około 6400 zł za metr kwadratowy. Wśród największych rynków w Polsce daje to miejsce drugie za Warszawą, gdzie 1 mkw. nowego mieszkania kosztuje ponad 7500 zł. Kraków dzieli swą pozycję w zestawieniu ze stolicą województwa pomorskiego – Gdańskiem. Nieco taniej jest w Poznaniu – 6260 zł/mkw. oraz we Wrocławiu – 6100 zł/mkw.

Co istotne, jeszcze nieco ponad dwa lata temu 1 mkw. mieszkania od dewelopera kosztował 5700 zł/mkw. Różnica zauważalna jest więc gołym okiem, średnia cena 1 mkw. mieszkania w Krakowie wzrosła o kilkaset złotych. Z drugiej strony pamiętać trzeba, że cały rok 2015 pod względem cen nieruchomości był bardzo chwiejny. Dla uspokojenia dodajmy, że podobne ceny do obecnych na krakowskim rynku nieruchomości, utrzymują się od końca 2015 roku.

Nieco korzystniej kształtuje się sytuacja cen mieszkań na rynku wtórnym. W tym przypadku odnotowujemy stabilizację, a nawet niewielkie spadki. Obecnie 1 mkw. takiego mieszkania kosztuje około 6000 zł (przy 6150 zł dwa lata temu). W klasyfikacji cen mieszkań z drugiej ręki Kraków również zajmuje miejsce drugie. W Warszawie 1 mkw. takiej nieruchomości kosztuje średnio 7300 zł, w Gdańsku – 5800 zł/mkw., we Wrocławiu – 5400 zł/mkw. a w Poznaniu – 5100 zł/mkw.

Mieszkanie Dla Młodych Kraków

Co wielu może dziwić, Kraków to miasto, które ma niewielki udział w programie Mieszkanie dla Młodych. MDM wprawdzie jest już na ostatniej prostej i dopłaty z tego programu za chwilę się skończą, ale warto mimo wszystko wspomnieć o sytuacji stolicy Małopolski. Zgodnie z raportem AMRON – SERAFiN dla Związku Banków Polskich za II kw. 2017 roku, na rynku deweloperskim w Krakowie wystawionych jest zaledwie 22 proc. nowych mieszkań, które spełniają wymogi programu Mieszkanie dla Młodych. O wiele trudniej jest znaleźć odpowiednie mieszkanie na rynku wtórnym, gdzie jedynie 8 proc. mieszkań spełnia wymogi programu MDM. Tak niewysoki odsetek mieszkań, które mogą zostać objęte programem, jest wynikiem limitów cenowych – dla metropolii jaką jest Kraków, są one po prostu zbyt niskie. W tej chwili limit dla krakowskich mieszkań znajdujących się na rynku wtórnym wynosi 4300 zł za metr kwadratowy oraz 5260 zł/mkw. na rynku pierwotnym.

Gdzie mieszkać w Krakowie?

W Krakowie mieszka 700 tys. ludzi, a cała aglomeracja ma przeszło milion mieszkańców. Stolica Małopolski podzielona jest na 18 dzielnic, na których funkcjonują osiedla. Nie da się ukryć, że cena mieszkania zależna jest również od jego położenia.

Jak nietrudno się domyślić, najdroższe są mieszkania w centrum. Za 1 mkw. mieszkania na starówce i w jej najbliższych okolicach zapłacimy przynajmniej 7000 zł. Ponadto, wysokie są również ceny mieszkań na osiedlach cieszących się dobrą opinią lub uznawanych za luksusowe. W tym przypadku premiowane są osiedla położone blisko terenów rekreacyjnych i zieleni, które dodatkowo gwarantują dobre i regularne połączenia z innymi częściami miasta. Do takich przykładowo zaliczamy Wolę Justowską czy Olszę, gdzie za 25-metrową kawalerkę w kamienicy zapłacimy 214 tys. zł, co w przeliczeniu na 1 mkw. daje ponad 8500 zł.

Luksusowe mieszkania w Krakowie znajdziemy też we wspomnianym już centrum, gdzie 8500 zł/mkw. to absolutne minimum. Niekiedy ceny są tu przeszło dwa razy wyższe, a 1 mkw. apartamentu kosztować może nawet ponad 20 tys. zł. Tyle zapłacić trzeba, chcąc być właścicielem 128-metrowego apartamentu na prestiżowym osiedlu willowym Salwator w Krakowie. Mieszkanie na Osiedlu Salwator wycenione zostało bowiem na 1,4 mln zł. W atrakcyjnych, przylegających do centrum dzielnicach Krakowa – jakimi są Krowodrza, Prądnik Czerwony, Grzegrzółki, Podgórze czy Zwierzyniec – cena metra kwadratowego mieszkania kształtuje się na poziomie 6 – 7 tys. złotych.

Szukając najatrakcyjniejszych cen mieszkań, warto wziąć pod uwagę dzielnice peryferyjne i osiedla z wielkiej płyty. Mimo odległości dzielącej je od centrum, są one doskonale skomunikowane ze śródmieściem. Przykładem osiedla, którego większą część stanowią bloki mieszkalne, jest Kurdwanów. Z łatwością znaleźć tu można mieszkania, których ceny 1 mkw. wynoszą poniżej 6 tys. zł. Peryferia to natomiast Nowa Huta, Bieżanów-Prokocim, Swoszowice czy Bronowice. Na tych osiedlach mieszkania są jeszcze tańsze, a ich cena 1 mkw. zamyka się często w 5 tys. zł.

Mieszkania w Krakowie

Jak widać, Kraków ma bardzo dobrze rozwinięty, a jednocześnie niezwykle różnorodny rynek nieruchomości, gdzie każdy powinien znaleźć coś w sam raz dla siebie. Zakres cen mieszkań w Krakowie jest szeroki – od atrakcyjnych cenowo lokali mieszkalnych na osiedlach peryferyjnych, po luksusowe apartamenty w śródmieściu. Dodając do tego fakt, że stolica Małopolski to silny ośrodek akademicki, mocny rynek pracy, a zarazem jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych, Kraków ma również ogromny potencjał inwestycyjny. Szczególnie dziś, kiedy to koniunktura na rynku najmu jest dość wysoka. Bez wątpienia, odpowiedź na pytanie Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie? zależna jest od standardów jakich oczekujemy (dotyczących zarówno samej nieruchomości, jak i dzielnicy, w której się ona znajduje), jednak z pewnością w Krakowie nie trudno o ofertę, która będzie optymalnie dopasowana do oczekiwań nabywcy.

 • ul. Syrokomli 22/3 (Parter)
  33-332 Kraków

  e-mail: biuro@estatedealer.net

 • tel. 12 354 08 97
  kom: +48 531 570 265
  kom: +48 503 756 519
 • ul. Szlak 50/328 kl. A2
  30-532 Kraków

  biuro@estatedealer.net

Projekt i realizacja