Czego szukasz?

Market

Rodzaj

Atrybuty

Metraż

Liczba pokoi

Cena

Phone : +1 8772 2322
Email : hello@skyestate.com

Inwestowanie w mieszkania na wynajem

Sticky
Kwi 24, 2019
0

Inwestowanie w mieszkania na wynajem może stać się źródłem stałego dochodu pasywnego. Kupując mieszkanie pod wynajem, pamiętać trzeba jednak o kilku ważnych czynnikach, od których zależy opłacalność inwestycji w przyszłości. Jak inwestować w mieszkania na wynajem?

inwestowanie w mieszkania na wynajem

Jak długo zwraca się zakup wynajmowanego mieszkania?

Zakup mieszkania pod wynajem nie jest prostym zadaniem. Sęk w tym, aby co miesiąc dawało one określone zyski. Nie ulega jednak wątpliwości, że inwestowanie w mieszkania pod wynajem zwraca się przez wiele lat. Z drugiej strony to jedna z bezpieczniejszych metod inwestycji, która pozwala pomnożyć kapitał. Ile w związku z tym można zarobić na wynajmowaniu mieszkania? Średnio od 4 do 10 procent w skali roku.

Inne wyliczenia mówią, że miesięczny czynsz, już po odliczeniu podatku dochodowego, wynosi około 0,5% wartości nieruchomości w chwili jej nabycia. Jeżeli dodamy do tego wydatki, które przy wynajmowaniu mieszkania przez kilkanaście lat lub dłużej są normalne, a w tym czynsz do wspólnoty, wydatki na remonty i ubezpieczenia itp., koszt zakupu mieszkania zwraca się nawet przez 35 lat, choć częściej to ok. 20-25 lat. Wiele zależy tu od różnych czynników, a w tym lokalizacji, wielkości miasta, powierzchni mieszkania czy formy wynajmu.

Inwestowanie w mieszkania na wynajem pod kątem grupy docelowej

Na mieszkania kupowane pod wynajem trzeba spojrzeć pod kątem potrzeb najemców. Odpowiednie grupy docelowe mają swoje własne wymagania i potrzeby.

Często są to studenci. Ci potrzebują tanich mieszkań, najlepiej w ośrodkach uniwersyteckich. Z jednej strony powinny to być mieszkania na wynajem w rozrywkowych dzielnicach miasta, z drugiej muszą one być zlokalizowane stosunkowo blisko uczelni, w dzielnicach skąd dojazd na uczelnie jest szybki i prosty. Mniej ważna jest sama infrastruktura danego osiedla, tak samo, jak nie muszą to być mieszkania z garażami czy piwnicami. Nie to jest dla studentów najważniejsze.

Inne wymagania mają już pracownicy. Ci tymczasowi mieszkania wynajmują w sezonie. Również w tym przypadku najważniejsze jest kryterium cenowe. Liczy się też lokalizacja, jak i możliwość zaparkowania samochodu. Sama infrastruktura jest już mniej ważna, tak samo mało istotna jest okolica, gdyż mieszkanie na wynajem służy pracownikom niemal tylko do snu i wypoczynku.

Większe wymagania będą mieć natomiast stali pracownicy. Wówczas są oni w stanie dopłacić za wyższy standard mieszkania i jego wyposażenie. Ważna jest też lokalizacja, bo szukają oni mieszkań w okolicach swoich zakładów pracy. Ważny jest więc też dojazd do pracy i miejsce parkingowe lub ewentualnie dobrze rozbudowana komunikacja miejska.

Na inwestowanie w mieszkania na wynajem spojrzeć można również z punktu widzenia turystyki. Takie mieszkania, mimo że są wynajmowane na krótki okres, wymagają zaangażowania od strony właściciela. Powinny być to mieszkania wyższego standardu. Dla turystów liczy się też lokalizacja. Podobnie jak dla pracowników firmowych przyjeżdżających dla szkolenia i konferencje.

W końcu mieszkania wynajmować można rodzinom. Na wynajem decydują się przede wszystkim młode rodziny z jednym lub dwójką dzieci. Tu liczy się już dobra infrastruktura osiedla i bezpieczeństwo. Najemcy cenią sobie dzielnice bezpieczne i spokojne, rezygnując natomiast z osiedli studenckich i typowo rozrywkowych.

W jakich miastach najlepiej wynajmować mieszkania?

Inwestowanie w mieszkania na wynajem najbardziej opłaca się w większych miastach. Tam bowiem zapotrzebowanie na tego typu lokale jest największe. Zresztą ceny za wynajem są również najwyższe. W dużych aglomeracjach miejskich idą one w parze ze stawkami czynszów, a więc i stopa zwrotu z takiej inwestycji jest zadowalająca.

Dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w stolicy, ale też innych dużych ośrodkach miejskich, np. Wrocławiu czy Krakowie. Wiele mieszkań jest tam wynajmowanych młodym osobom przyjeżdżających do pracy, innymi najemcami mogą być w nich studenci, gdyż to ważne ośrodki akademickie.

Ważny jest także sam wybór lokalizacji. Liczy się bliskość sklepów, szkół czy sama infrastruktura komunikacyjna. To wszystko podnosi atrakcyjność mieszkania w oczach najemcy. Tak samo na korzyść mieszkania mogą świadczyć przyszłe inwestycje na danej dzielnicy lub w jej okolicach, np. budowa centrum handlowego, kina, nowej linii tramwajowej lub autobusowej, linii metra itp.

Minusem lokalizacji jest natomiast utrudniony dojazd. Mniej za mieszkania otrzymać można położone na terenie zalewowym, bliskie mieszkań socjalnych, w starym budownictwie itd.

Na co uważać przy inwestowaniu w mieszkania na wynajem?

Inwestowanie w mieszkania na wynajem może być doskonałą formą dochodu pasywnego. Jednak nie każdy na takim najmie zarabia. Tak więc inwestowanie w mieszkania na wynajem może być również nieopłacalne. Przede wszystkim sprawdzić trzeba samą nieruchomość, jej okolice oraz przyszłych lokatorów.

Przy nieruchomości sprawdzić należy jej status prawny. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego problemem może być sprawa sądowa dotycząca własności gruntu, innym razem podniesienie opłaty dzierżawy wieczystej. Kłopoty ze znalezieniem najemców może też sprawdzić zmiana planów zagospodarowania przestrzennego. W przypadku samych lokatorów mogą oni być niewypłacalni, przy czym nie chcieć opuścić mieszkania lokatorskiego. Wówczas konieczne będzie postępowanie eksmisyjne, które nawet w przypadku umowy najmu okazjonalnego trwa od pół roku do roku. Kilka miesięcy dłużej trwa to przy najmie tradycyjnym.

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie na wynajem?

Właściciel nieruchomości, która została zakupiona w celu najmu, ma też pewne obowiązki. Jeżeli stan mieszkania ulegnie nagłemu pogorszeniu, a lokator nie będzie winny, może on zażądać od właściciela lokum zastępczego i remontu, a nawet zwrotu czynszu za dany okres. Wówczas inwestowanie w mieszkania na wynajem będzie nieopłacalne. Co gorsza, jeśli cokolwiek stanie się samemu lokatorowi, właściciel takiego mieszkania może nawet ponieść odpowiedzialność karną. Dlatego inwestując w mieszkania na wynajem, trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu. Najlepiej, aby jego zakres był jak najszerszy.

Wynajem mieszkania a model biznesowy

Inwestowanie w mieszkania na wynajem to również różny model biznesowy. W Polsce największą popularnością cieszy się wynajem długoterminowy. Przynosi on stały zysk i nie wymaga większych nakładów. Po znalezieniu lokatorów należy dopilnować jedynie stałych wpłat czynszu, a przed ich zmianą na nowych ewentualne odrestaurować mieszkanie.

Wynajem długoterminowy sprawdzi się w większych i mniejszych miastach. Z kolei wynajem krótkoterminowy to coś dla miast o bogatej ofercie turystycznej, ale też ważnych ośrodków gospodarczych i biznesowych. Za tym modelem biznesowym przemawia wyższy zysk. Inwestowanie w mieszkania na wynajem krótkoterminowy może przynieść nawet 10-procentowy zysk w skali roku, ale wymaga też większego zaangażowania ze strony właściciela. Nie tylko częściej trzeba administrować ofertami na portalach ogłoszeniowych, ale i wynająć serwis sprzątający, który doprowadzi mieszkanie do porządku i przygotuje na następnych lokatorów.

Inwestowanie w mieszkania na wynajem może być w związku z tym ciekawym i stałym źródłem dochodu pasywnego. Jako że popyt na mieszkania jest ogromny, a nie każdy może sobie pozwolić na zakup nieruchomości, bez wątpienia rynek najmu w dalszym ciągu będzie popularny. Każdy, kto ma zaoszczędzone środki na swoim koncie lub chce zapewnić sobie dochód pasywny i posłużyć się kredytem powinien zainteresować się inwestowaniem w mieszkania.

 • ul. Syrokomli 22/3 (Parter)
  33-332 Kraków

  e-mail: biuro@estatedealer.net

 • tel. 12 354 08 97
  kom: +48 531 570 265
  kom: +48 503 756 519
 • ul. Szlak 50/328 kl. A2
  30-532 Kraków

  biuro@estatedealer.net

Projekt i realizacja