Czego szukasz?

Market

Rodzaj

Atrybuty

Metraż

Liczba pokoi

Cena

Phone : +1 8772 2322
Email : hello@skyestate.com

Jak kupić mieszkanie przez biuro nieruchomości?

Sticky
Kwi 17, 2019
0

Wielu Polaków kupuje mieszkanie przez biuro nieruchomości. Jego zakup to dla większości transakcja życia. Od tej decyzji zależy bardzo wiele w kontekście komfortu i jakości bytu przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Z pomocą przychodzą pośrednicy, ale jak kupić mieszkanie przez agencję nieruchomości i czy taka transakcja jest opłacalna?

mieszkanie przez biuro nieruchomości

Czym zajmuje się biuro nieruchomości?

Agencje nieruchomości od wielu lat są aktywnym uczestnikiem rynku. W dużej mierze znajdują się w nich mieszkania z rynku wtórnego. Jednak współpracę z biurami coraz częściej nawiązują również deweloperzy dostrzegający korzyści kooperacji z pośrednikami. Wszyscy ci, którzy planują nabyć nieruchomość, muszą zmierzyć się z dylematem – czy i jak kupować mieszkanie przez biuro nieruchomości.

Każdy, kto kupował kiedyś mieszkanie, wie doskonale, że jest to proces długotrwały. Obejrzenie dziesiątek mieszkań, rozpatrzenie ich zalet i wad, rozeznanie w technologiach budowlanych – to wszystko zajmuje mnóstwo czasu, a przy tym wymaga także wysokich kwalifikacji i dużej wiedzy. Wielu Kowalskich jej nie ma, co jeszcze bardziej komplikuje całą sprawę zakupu mieszkania.

Niewątpliwie na tej płaszczyźnie biura nieruchomości bardzo pomagają klientowi. Nie tylko pośredniczą one w rozmowach obu stron, ale także przygotowują umowy przedwstępne i udostępniają biuro do ich podpisania. To również wyjaśnienie dla potencjalnego nabywcy wszystkich zawiłości prawnych i przedstawienie dokładnej dokumentacji. Jako że do nabycia mieszkania często potrzebna jest dodatkowa gotówka, bo zgromadzone oszczędności nie są wystarczające, ogromnym wsparciem jest pomoc przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny.

Agencja nieruchomości zajmuje się więc wszystkim od początku do końca: zebraniem i prezentacją mieszkań, przygotowywaniem formalności, sprawdzaniem dokumentów, pomocą w ubieganiu się o kredyt itp. Pośrednik pomaga w znalezieniu mieszkania, które spełni wymagania i oczekiwania klienta, a następnie mediuje przy jego zakupie i finansowaniu, o ile niezbędny jest przy tym kredyt.

Szeroki wybór mieszkań w agencji nieruchomości

Kupując mieszkanie przez biuro nieruchomości, zachodzi szansa dotarcia do szerokiego rynku lokali wystawionych na sprzedaż. Tymczasem bezpośrednie ogłoszenia w całym rynku anonsów sprzedaży nieruchomości stanowią jedynie ok. 5 proc. Reszta to ogłoszenia agencji nieruchomości. Potwierdza to, że szukanie mieszkania na własną rękę nie pozwoli dotrzeć do wszystkich ofert na rynku. Tym samym nabywca zmniejsza swoje szanse na zakup wymarzonego mieszkania.

Umawianie spotkań i oglądanie nieruchomości

Warto kupić mieszkanie przez biuro nieruchomości, co skróci czas poszukiwania wymarzonego lokum. Pośrednik każdego dnia będzie miał dostęp do szeregu nieruchomości wystawionych na sprzedaż, weryfikując je pod kątem oczekiwań i wymagań swojego klienta. Za niego planuje też spotkania ze sprzedającymi, umawiając je w dogodnym dla potencjalnego nabywcy terminie.

Dobry pośrednik to taki fachowiec, który zwraca uwagę nie tylko na zalety danej nieruchomości, ale i jej wady. To istotne zwłaszcza wtedy, kiedy mieszkanie znajduje się na rynku wtórnym. Nieruchomość ocenia on na chłodno, co jest trudne, kiedy nabywca sam szuka sobie mieszkania. Wówczas, co zresztą zrozumiałe i normalne, górę bardzo często biorą emocje.

Pomoc w dopełnianiu formalności przy zakupie mieszkania

Zakup mieszkania to również szereg formalności. W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan prawny takiego lokum (księga wieczysta, ewentualna hipoteka, zaległości czynszowe itp.). Następnie mieszkanie kupowane przez biuro nieruchomości to automatyczne przygotowanie umowy przedwstępnej, a na koniec zawarcie aktu notarialnego. Agent biura nieruchomości na każdym etapie transakcji prowadzi swojego klienta, udzielając mu porad i pomagając kompletować niezbędne dokumenty. Pomaga też przy wyborze sprawdzonej kancelarii notarialnej i banku, jeżeli nabywca będzie wspomagał się dodatkowymi środkami z kredytu.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie przez biuro nieruchomości?

Zakup mieszkania przez biuro nieruchomości jest transakcją sprawdzoną, gdyż rolą agencji jest dopilnowanie, aby wszystko przebiegło sprawie i bezpiecznie. Ważne natomiast, aby współpracując z pośrednikiem podpisać z nim umowę. Umowa z Estate Dealer zawiera w sobie na przykład informacje o posiadanym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej.

Oczywiście wszystkie szczegółowe warunki umowy zostają ustalone indywidualnie. Znajduje się w niej zakres zadań, jakie poszukujący mieszkania powierza pośrednikowi, jak i wysokość jego wynagrodzenia ustalana w procentach od wartości transakcji (ok. 1,5 – 3 proc.). Jako że mieszkania nie kupuje się na co dzień, warto ponieść ten dodatkowy wydatek. Nie jest on wysoki, a daje gwarancję zakupu mieszkania spełniającego wymagania. Nietrafiona transakcja z pewnością przyniesie o wiele większe szkody. Nie tylko finansowe, bo kilkadziesiąt lat spędzonych w niewłaściwie wybranym mieszkaniu, na pewno odbije się na zdrowiu psychicznym i fizycznym domowników.

Tymczasem solidny, doświadczony pracownik agencji nieruchomości nie tyle zachęca do kupna mieszkania, ile jest dobrym doradcą klienta. Jako że dla wielu jest to jedyna taka transakcja w życiu i muszą oni wybrać optymalnie, warto kupić mieszkanie przez biuro nieruchomości. Zwłaszcza że agencje biorą pełną odpowiedzialność za swoje działania. W praktyce, w przypadku niepowodzenia transakcji klient agencji może ubiegać się o odszkodowanie.

To wszystko przemawia za tym, aby kupić mieszkanie przez biuro nieruchomości. Znacznie szersza oferta, dostęp do większości sprzedawanych nieruchomości na rynku, pomoc wyspecjalizowanego agenta – to wszystko przechyla szalę na współpracę z biurem nieruchomości. Nabywca znacznie zwiększa wówczas swoje szanse na znalezienie mieszkania dla siebie optymalnego i przy tym wszystkim sprawnie przechodzi przez całą procedurę jego zakupu.

 • ul. Syrokomli 22/3 (Parter)
  33-332 Kraków

  e-mail: biuro@estatedealer.net

 • tel. 12 354 08 97
  kom: +48 531 570 265
  kom: +48 503 756 519
 • ul. Szlak 50/328 kl. A2
  30-532 Kraków

  biuro@estatedealer.net

Projekt i realizacja