Czego szukasz?

Market

Rodzaj

Atrybuty

Metraż

Liczba pokoi

Cena

Phone : +1 8772 2322
Email : hello@skyestate.com

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży w Krakowie?

Sticky
Kwi 08, 2019
0

Sprzedaż mieszkania to nie lada wyzwanie. Niestety, nie ma złotego środka, który przy odprzedaży nieruchomości pozwoliłby zrobić maksymalnie dużo. Są jednak pewne triki i drobne sztuczki, które mogą pomóc w tym przedsięwzięciu. Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby zyskało ono w oczach odbiorcy, a jednocześnie urosło na wartości?

jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

Najważniejsze pierwsze wrażenie

Sprzedający mieszkanie powinni skupić się na tym, aby jak najlepiej przedstawić taką nieruchomość potencjalnemu nabywcy. Liczy się pierwsze wrażenie kupującego. Jeżeli mieszkanie mu się spodoba, zachodzi duża szansa, że postara się on je pozyskać, a przynajmniej będzie nim nadal zainteresowany. Nie można bowiem wykluczyć, że do obejrzenia ma co najmniej kilka różnych obiektów.

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby spodobało się ono odbiorcy? Ważne, aby jego wnętrza były jasne. Ciemne pomieszczenia, gdzie dociera niewiele światła słonecznego, działają depresyjnie. Dlatego na wizytowanie nieruchomości najlepiej umówić się w ciągu dnia, kiedy pogoda jest słoneczna. Jednocześnie trzeba poodsłaniać wszystkie zasłony, dzięki czemu do wewnątrz trafi więcej naturalnego światła.

Czysto i schludnie

Poza tym mieszkanie musi być gruntownie wysprzątane. Dla większości najważniejszymi pomieszczeniami są kuchnia i łazienka. To one decydują o podjęciu decyzji – TAK lub NIE. Na pewno muszą one lśnić czystością, co wymusza pozbycie się wszystkich plam i zacieków. Okazać się też może, że flizy czy armatura będą wymagały wymiany. Warto o tym pamiętać i jeżeli to tylko kosmetyczne poprawki, zdecydować się na takie prace. W innym wypadku będzie to powód do negocjacji ceny. To samo tyczy się kuchennych szafek. Być może są one na tyle wiekowe, że nie nadają się do dalszej eksploatacji. Nie trzeba tu od razu rozstrzygać się na kuchnie pod wymiar. Już zestaw standardowych mebli, za który w marketach meblowych zapłacić przyjdzie nam nie więcej niż kilkaset złotych, może zdziałać cuda.

Oczywiście, gruntownie posprzątane musi być całe mieszkanie. Wnętrza muszą być schludne, a w mieszkaniu powinien rozchodzić się atrakcyjny zapach, w czym pomogą odświeżacze powietrza. Pomieszczenia trzeba też dobrze wywietrzyć. Ważne, aby ich nie zagracać, co sprawi wrażenie zbyt małego i ciasnego wnętrza. Miłośnicy wszelkich bibelotów muszą wiec pozbyć się swoich gratów, co pomoże ukazać atuty i przestrzenność sprzedawanego mieszkania.

Remont mieszkania przed sprzedażą – czy warto?

Najprościej i najszybciej sprzedać wyremontowane mieszkanie. Chcąc znaleźć szybko kupca, wymagane są choćby drobne poprawki. Najczęściej, co zostało wspomniane już wyżej, ingerencji wymagają dwa pomieszczenia – kuchnia i łazienka, gdzie poprawić trzeba stan mebli czy armatury sanitarnej.

Dodatkowo stosunkowo prosto poprawić wygląd mieszkania przez pomalowanie ścian. Ważne natomiast, aby postawić na kolory neutralne, nie kierując się własnymi powódkami i gustami. Pomalowanie ich na jaskrawy kolor może dać zupełnie inny od oczekiwanego efekt, a wnętrza będą drażnić potencjalnych nabywców. Lepiej postawić na jasne, stonowane kolory, które sprawią, że ściany będą wyglądać na czyste i zadbane. Ewentualnie naoliwić można też drzwi czy zmienić obicia mebli, choć to akurat koszt, który często przekracza samą wartość kompletu wypoczynkowego.

Jako że nie brakuje tych, którzy chcą od razu się wprowadzić, warto zastanowić się nad remontem generalnym. Wówczas wymiany podlegać mogą również stare i nieszczelne okna. Trzeba też pomyśleć nad wymianą grzejników czy podłóg. Mimo iż pochłonie to pewne środki, w dalszym ciągu jest opłacalne. Remont, nawet ten generalny nie pochłonie tyle, o ile wzrośnie wartość nieruchomości. Zwłaszcza że niekiedy podłogi wystarczy tylko doczyścić, choć jeżeli płytki czy panele są wytarte, wskazane jest już położenie nowych podłóg. Dobrze dobrana, nowa podłoga podniesie wartość mieszkania, a same materiały wykończeniowe nie są w końcu aż tak drogie. Przynajmniej nie te z niższej i średniej półki cenowej. Bez względu na swą jakość nowe zawsze wyglądają atrakcyjnie.

Profesjonalne zdjęcia nieruchomości

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby pozbyć się go stosunkowo szybko, a przy okazji dobrze na nim zrobić? Ważne są również zdjęcia nieruchomości, które znajdują się w anonsach na portalach ogłoszeniowych. Najlepszym wzorcem są tutaj biura nieruchomości, które nie pozwalają sobie na zdjęcia ukazujące mieszkanie w złym świetle. Dobre fotografie pomogą sprzedać mieszkanie w gorszym stanie, podczas kiedy nawet najlepsza nieruchomość nie znajdzie właściciela, jeżeli nie zostanie ukazana na zdjęciach.

Fotografie powinny być jasne i robione w poziomie, gdyż łatwiej oglądać je na ekranie monitora. Pomóc mogą tutaj specjaliści z branży home staging, którzy przygotowują mieszkania do sprzedaży. Sama sesja fotograficzna sprzedawanej nieruchomości to natomiast wydatek rzędu nawet kilkuset złotych. Czy warto stawiać na takie wsparcie, nie wiedząc jak przygotować mieszkanie do sprzedaży? Jest to jakieś i wcale nie najgorsze rozwiązanie. Wydaje się jednak, że więcej zyskać można poprzez pomoc doświadczonego i renomowanego biura nieruchomości, np. Estate Dealer. Takie mieszkanie na pewno zostanie wówczas zaprezentowane szerokiemu gronu odbiorców, co pomoże przyspieszyć sprzedaż i dobrze na tym zarobić.

Widać więc wyraźnie, że jest kilka newralgicznych zasad, którymi powinni kierować się wszyscy ci, którzy nie wiedzą, jak przygotować mieszkanie do sprzedaży. Najważniejsze, aby taka nieruchomość od razu spodobała się odbiorcy i została przez niego zapamiętana. Nie jest też prawdą, że w każde mieszkanie na sprzedaż trzeba angażować dodatkowe środki, choć z uwagi na lepszą cenę i podniesienie jego wartości, warto to rozważyć.

 • ul. Syrokomli 22/3 (Parter)
  33-332 Kraków

  e-mail: biuro@estatedealer.net

 • tel. 12 354 08 97
  kom: +48 531 570 265
  kom: +48 503 756 519
 • ul. Szlak 50/328 kl. A2
  30-532 Kraków

  biuro@estatedealer.net

Projekt i realizacja