Czego szukasz?

Market

Rodzaj

Atrybuty

Metraż

Liczba pokoi

Cena

Phone : +1 8772 2322
Email : hello@skyestate.com

Jak przygotować mieszkanie na wynajem?

Sticky
Maj 22, 2019
0

Wielu najemców zastanawia się, jak przygotować mieszkanie na wynajem. Nie ulega bowiem wątpliwości, że popyt na wynajmowane mieszkania się utrzymuje. Co jednak zrobić, aby w tak dużym gąszczu mieszkań do wynajęcia szukający sobie lokalu zwrócili uwagę na konkretną ofertę?

jak przygotować mieszkanie na wynajem

Ilu Polaków wynajmuje mieszkania?

Zanim o tym, jak przygotować mieszkanie na wynajem, zauważmy, że tak naprawdę na tle Europy wynajem mieszkań w Polsce jest średnio popularny, żeby nie powiedzieć, że wygląda to u nas słabo. Przeglądając portale, gdzie umieszczane są ogłoszenia o sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, można mieć jednak zgoła odmienne odczucia. Według danych Eurostatu z końca ubiegłego roku (za 2017 rok) na wynajem mieszkań lub domów decyduje się około 15,8 proc. Polaków. Tymczasem na przykład w Niemczech jest to aż 48,6 proc.

Z czego wynika tak niski odsetek wynajmowanych mieszkań w Polsce? Według ekspertów związane jest to z sytuacją polityczną naszego kraju w przeszłości. W państwach znajdujących się pod wpływem Związku Radzieckiego brak mieszkań był poważnym problemem. Nic dziwnego, że po zmianie systemu ludzie gnieżdżący się w mieszkaniach na niewielkiej powierzchni, chcieli przejść na swoje”. Trend kupowania mieszkań i domów trwa do dzisiaj i nic nie zapowiada, aby miałoby się to zmienić. Zresztą ceny najmu nie są niskie, a więc wielu woli kupić mieszkanie na własność i spłacać kredyt, a nie płacić komuś obcemu, nie mając swojego M”.

Inna sprawa, że w największych ośrodkach miejskich wynajem mieszkania może być dobrym źródłem dochodu pasywnego. W dużych miastach rentowność z takiej inwestycji jest na poziomie 4-6 proc., co jest wynikiem lepszym niż średni zwrot z lokat. Konkurencja jest jednak spora. Największym zagrożeniem są inwestorzy, którzy mają kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt mieszkań. Każdy wynajmujący lokal mieszkalny musi się jednak zastanowić, jak przygotować mieszkanie na wynajem.

Jak przygotować mieszkanie na wynajem?

Właściciel przygotowujący mieszkanie na wynajem ma z reguły pełne ręce roboty. O czym pamiętać, decydując się na wynajem swojego mieszkania?

Wybór niszy, czyli dla kogo wynająć mieszkanie

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, komu wynająć mieszkanie. Nie musi to być rodzina z dziećmi, ale równie dobrze młode pary, pracownicy wyższego stopnia lub studenci. Każda grupa ma inne wymagania i potrzeby. Osoby uczęszczające na uczelnię potrzebują pokoi z wejściem z korytarza o podobnym metrażu, a każdy z nich powinien mieć łóżko, szafę czy biurko. Przyda się też zmywarka, a niezbędny jest Internet.

Inaczej jest w przypadku rodzin z dziećmi. Zwłaszcza wówczas, kiedy mają one swoje umeblowanie. W takiej sytuacji skąpe wyposażenie mieszkania do wynajęcia może być atutem. Do mieszkania przynależeć powinna też komórka lokatorska lub piwnica.

Z kolei, jak przygotować mieszkanie na wynajem dla pracownika wyższego stopnia? On może potrzebować mieszkania o wyższym standardzie, które dodatkowo ma dobrą lokalizację, bogate wyposażenie i bezpieczne miejsce postojowe.

Spójna kolorystyka wynajmowanego mieszkania

Niezależnie od lokatorów mieszkanie musi być wykończone tak, aby lokal był spójny. Jeśli w wykańczaniu mieszkania nie pomagał architekt, należy trzymać się prostych form i naturalnych barw. Błędem są jaskrawe kolory. Nie należy też przesadzać z dodatkami, a wszystkie pokoje muszą być spójne na tle kolorystyki i stylu. Przeciętny lokator będzie zadowolony, jeżeli materiały wykorzystywane do wykończenia będą trwałe oraz schludne.

Sprawne wyposażenie mieszkania

Najemcy muszą mieć pewność, że bez zarzutu działają wszystkie instalacje: oświetlenie, instalacja elektryczna, wodna czy gazowa. Sprawne muszą być również sprzęty AGD (kuchenka, okap, czajnik, piekarnik, lodówka, żelazko, pralka, suszarka, zmywarka, telewizor). Każdy sprzęt musi być sprawny, co powinno być potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym. Oczywiście należy pamiętać, że przy awarii któregoś z nich, o ile wina nie leży po stronie lokatora, naprawić lub wymienić musi je właściciel.

Mieszkanie musi być czyste i schludne

Mieszkanie jeszcze przed udostępnieniem musi być wysprzątane, bo porządek to podstawa. Wyczyszczone muszą być okna, podłogi, łazienka i wszystkie sprzęty AGD. Czyste powinny być też meble tapicerowane, dywany czy zasłonki. Zadbane mieszkanie jest lepiej postrzegane przez odbiorców. Zmusza ich również, aby w takim samym stanie zostało ono przez nich zwrócone.

Dodatki wpływające na odbiór wnętrz

Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Pomagają architekci wnętrz, ale również specjaliści zajmujący się home stagingiem. Otóż wnętrza ożywić może już kilka drobnych dodatków. Szczególnie jeżeli nie ma agresywnych i rzucających się w oczy rozwiązań na etapie wykończenia wnętrz i umeblowania. Pomagają kolorowe poduszki, ramki z grafikami, świeczki zapachowe, rośliny w oknach czy zioła w kuchni.

Zadbanie o wizerunek mieszkania

Nie wszystkie mieszkania przykuwają uwagę. Wiele jest dyskwalifikowanych już na etapie umieszczania ogłoszeń o wynajmie. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnych fotografów, ale nie jest to konieczne. Zawsze na tej płaszczyźnie można spróbować swoich sił. Najważniejsze, aby mieszkania do wynajęcia były dobrze doświetlone. Zdjęcia muszą natomiast ukazywać największe fragmenty pomieszczeń, dzięki czemu wydają się one większe. Przydaje się też plan mieszkania na wynajem, o którym niestety wielu właścicieli zapomina.

Czytelne ogłoszenie o wynajmie mieszkania

Liczy się również opis mieszkania. Powinien on być krótki i zawierać elementy najważniejsze dla danej grupy lokatorów. Poza tym w ogłoszeniu zawrzeć należy uniwersalne, ale kluczowe informacje. Są nimi odległość od przystanków, położonych blisko sklepach, restauracjach, placówkach oświatowych, szpitalach itp. Trzeba również wymienić powierzchnie pomieszczeń i wspomnieć o wyposażeniu. Nie należy natomiast używać infantylnych zdrobnień i ozdobników.

Same ogłoszenia muszą być kompletne i upublicznione jak najszerszej grupie odbiorców. Pomoże biuro nieruchomości (zapraszamy do Estate Dealer), gdzie taka usługa kosztuje ok. 50% miesięcznego czynszu. Ogłoszenia dodawać można również osobiście przez portale ogłoszeniowe. Ogłaszać się warto także wśród znajomych i rodziny. Na atrakcyjne mieszkania do wynajęcia popyt jest na tyle duży, że właściciel ma możliwość wyboru najlepszego najemcy. Pomogą w tym notatki dotyczące na przykład okresu najmu czy liczby lokatorów.

Brak ukrytych kosztów

Dla większości lokatorów kluczowa jest również cena. Ogłoszenie musi odnosić się do wszystkich kosztów, bez ukrywania jakichkolwiek faktów. Ogłoszenia są często filtrowane po cenie, a więc właściciel powinien zawrzeć informacje o kosztach administracyjnych itp. Koniecznie pojawić się muszą również informacje o wysokości kaucji. Jako że niemal każdy zwraca uwagę na cenę, dobrym zabiegiem marketingowym jest jej obniżenie (choćby o 5%).

Wizytacja mieszkania w najlepszym czasie

Wielu lokatorów mieszkania chce oglądać po pracy. Jeżeli jest ono słabo doświetlone, to duży jego mankament, a oglądać należy je zawsze przed zmrokiem. Mieszkania z pięknymi panoramami z okna wizytować można później. Najważniejsze, aby znać atuty swojego mieszkania do wynajęcia i prezentować w najlepszej porze, kiedy łatwiej jest je uwidocznić.

Przygotowanie dokumentów

Dla uważnego lokatora ważne i bezpieczne będzie, aby wypożyczyć go od właściciela. Niezbędne są do tego właściwe i potwierdzające to dokumenty, m.in. numer księgi wieczystej nieruchomości. Z nim w ręku lokator sprawdzi, czy ma do czynienia z właścicielem. Podczas spotkania interesantom należy okazać wzór umowy najmu. Jeszcze przed podpisaniem umowy wypełnić trzeba protokół zdawczo-odbiorczy. Zwłaszcza wówczas, kiedy w mieszkaniu są nowe elementy wyposażenia lub część z nich jest popsuta.

Przyjemna atmosfera podczas wizytacji mieszkania

Podczas wizytacji mieszkania przez potencjalnych lokatorów warto zadbać o przyjemną, miłą atmosferę. Nie ma w tym nic trudnego. Wystarczy zadbać o poczęstunek i kawę, co zbuduje klimat. Nie można się też spieszyć i poganiać lokatorów. Pół godziny na oględziny mieszkania to absolutne minimum.

Informacja dla spółdzielni i sąsiadów

Po podpisaniu umowy z lokatorami trzeba poinformować o tym spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Informacje powinny dotyczyć między innymi liczby lokatorów, od czego zależy wysokość opłat administracyjnych. To samo tyczy się sąsiadów, którzy w razie potrzeb poinformują o problemach z nowymi lokatorami.

Widać więc, że jest co najmniej kilka wskazówek, które dotyczą tego, jak przygotować mieszkanie na wynajem. Jedne z nich są mniej istotne, inne natomiast ważniejsze, ale warto pamiętać o wszystkich. Wówczas na wynajmowanym mieszkaniu będzie można zarobić. O tego typu inwestycjach więcej przeczytać można w artykule pt. Inwestowanie w mieszkania na wynajem„.

 • ul. Syrokomli 22/3 (Parter)
  33-332 Kraków

  e-mail: biuro@estatedealer.net

 • tel. 12 354 08 97
  kom: +48 531 570 265
  kom: +48 503 756 519
 • ul. Szlak 50/328 kl. A2
  30-532 Kraków

  biuro@estatedealer.net

Projekt i realizacja