Czego szukasz?

Market

Rodzaj

Atrybuty

Metraż

Liczba pokoi

Cena

Phone : +1 8772 2322
Email : hello@skyestate.com

Jak uniknąć oszustwa przy wynajmie mieszkania?

Sticky
Maj 09, 2019
0

Wszystkich lokatorów interesuje, jak uniknąć oszustwa przy wynajmie mieszkania. Zwłaszcza że wynajem mieszkań jest dziś coraz popularniejszy. Na jakie kruczki prawne i oszustwa najemców uważać, aby nie stracić finansowo i nie być poszkodowanym?

jak uniknąć oszustwa przy wynajmie mieszkania

Atrakcyjne mieszkanie i niska cena

Oszuści pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest popyt i szansa na łatwy zarobek. Żadnym wyjątkiem nie jest rosnący rynek wynajmu mieszkań. Zwłaszcza że często wynajmujący działają w pośpiechu i są nieostrożni, co nie pomaga w podjęciu racjonalnej decyzji. Jak uniknąć oszustwa przy wynajmie mieszkania?

Na pewno nie warto nabierać się na ogłoszenia o atrakcyjnych mieszkaniach do wynajęcia oferowanych w niskiej cenie. Takie oferty są dostępne na rynku, ale często to zwykłe oszustwo. Dobra lokalizacja, wysoki standard mieszkania, ciekawy wystrój i niska cena, nawet o 10-20% niższa od średnich w okolicy – to wszystko może przekonać do wynajmu oferowanego mieszkania.

Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku, a wynajmujący jest pewien, że trafia na niepowtarzalną okazję. Często takie ogłoszenia mają w stopce kontaktowy adres e-mail. Wówczas, kiedy zainteresowany kontaktuje się z najemcą i chce umówić się na termin oględzin mieszkania, na adres jego poczty internetowej wraca e-mail w języku angielskim z prośbą o przesłanie kilku kluczowych danych: imienia, nazwiska, adresu, a niekiedy również numeru konta bankowego czy numeru PESEL. W istocie nie jest to ogłoszenie o wynajmie mieszkania, ale próba kradzieży danych osobowych. Posłużyć one mogą do różnych wyłudzeń. Najważniejsze, aby na wstępnym etapie rozmów być ostrożnym i nie ujawniać swoich danych, zwłaszcza tych wrażliwych.

Fałszywy właściciel nieruchomości

Jak uniknąć oszustwa przy wynajmie mieszkania poza tym, że nie można ujawniać swoich danych osobom trzecim? Na pewno sprawdzić należy, czy najemca jest w istocie właścicielem danej nieruchomości i zweryfikować to z jego dokumentem tożsamości. Czujność wynajmującego powinny też wzbudzić pośpiech, niska cena i nerwowość najemcy.

Najczęściej wygląda to w ten sposób, że oszust przez kilka miesięcy wynajmuje mieszkanie, sumiennie je opłacając, po czym ogłasza w sieci ofertę jego wynajmu. Chcąc znaleźć większą liczbę potencjalnych klientów, cena takich mieszkań jest często mocno zaniżona. Zainteresowani wpłacają zaliczki i kaucje, a nawet pierwszy czynsz. Po kilku lub kilkunastu dniach, z reguły na koniec miesiąca znika on z mieszkania i zostawia swoje ofiary samym sobie. Oszukani w wynajętym ponoć mieszkaniu spotykają wówczas rzeczywistego właściciela lub innych oszukanych.

Sprzedaż adresów mieszkań do wynajęcia

Pomysłowość oszustów nie zna granic. W portalach internetowych nie brakuje atrakcyjnych ogłoszeń budzących zainteresowanie, ale bez podania konkretów dotyczących choćby lokalizacji. Po telefonie od zainteresowanego klienta oferują mu kilka adresów mieszkań do samodzielnego obejrzenia, ale nic za darmo. Za usługę żądają kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych. Jeśli ktoś mimo wszystko się na to skusi, okazuje się, że większość pozycji to mieszkania od dawna zajęte. Podane adresy mogą nawet nie istnieć lub nie być przeznaczone na wynajem. Oczywiście kontakt z autorem listy się urywa. Jak uniknąć oszustwa przy wynajmie mieszkania znając ten sposób działania oszustów? Wystarczy być uważnym i nie godzić się na zapłatę za samą listę lub możliwość obejrzenia mieszkania.

Zapłata przed obejrzeniem mieszkania

Kolejnym nadużyciem jest konieczność uiszczenia płatności jeszcze przed obejrzeniem wynajmowanej nieruchomości. W tym przypadku procedura działania oszustów jest podobna. Umieszczają oni ogłoszenie na portalu internetowym, po czym żądają opłaty manipulacyjnej rzędu 100-500 zł tylko za to, że interesant obejrzy mieszkanie. Przedpłata ma formę przelewu na konto bankowe, a po otrzymaniu środków najemca wysyła informacje o adresie oraz terminie wizytacji mieszkania. Z reguły okazuje się, że taki adres nie istnieje lub mieszkanie nie jest na wynajem. Każda próba uiszczenia opłaty za samo obejrzenie nieruchomości powinna być więc sygnałem ostrzegawczym. Wszak to najemcy zazwyczaj zależy na wynajmie mieszkania. Nikt uczciwy, kto myśli logicznie, nie będzie żądał za to opłaty.

Skoro wiecie już, jak uniknąć oszustwa przy wynajmie mieszkania, mamy nadzieję, że będziecie uważni i przezorni dokładnie analizując przedstawione oferty. Oczywiście szukając mieszkania do wynajęcia, ale też lokalu użytkowego zajrzeć możecie do Estate Dealer. W jednym miejscu zebrano mnóstwo ofert nieruchomości przeznaczonych na wynajem. Nie zapominajmy również, że wynajem może być pewnym i stałym źródłem dochodu pasywnego. Wystarczy znaleźć i właściwie przygotować lokal, o czym mówi artykuł pt. Inwestowanie w mieszkania na wynajem.

 • ul. Syrokomli 22/3 (Parter)
  33-332 Kraków

  e-mail: biuro@estatedealer.net

 • tel. 12 354 08 97
  kom: +48 531 570 265
  kom: +48 503 756 519
 • ul. Szlak 50/328 kl. A2
  30-532 Kraków

  biuro@estatedealer.net

Projekt i realizacja