Czego szukasz?

Market

Rodzaj

Atrybuty

Metraż

Liczba pokoi

Cena

Phone : +1 8772 2322
Email : hello@skyestate.com

Mieszkania w Krakowie na dzielnicy Prądnik Czerwony

Sticky
Kwi 10, 2019
0

Krakowska Dzielnica III to Prądnik Czerwony. Położona kilka kilometrów na północ od centrum zdominowana jest przez duże blokowiska. Co najważniejsze, z każdym rokiem przybywa jej ludności, co oznacza tylko tyle, że mieszkania w Krakowie na dzielnicy Prądnik Czerwony cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony nabywców. Co o tym przeważa?

mieszkania w Krakowie na dzielnicy Prądnik Czerwony

Historia dzielnicy Prądnik Czerwony

Jak większość dzielnic Krakowa również Prądnik Czerwony w przeszłości był podkrakowską wsią, której początków szukać można już w średniowieczu. Wieś zlokalizowana przy historycznej drodze królewskiej, między Prądnikiem a Sudołem Dominikańskim, w dokumentach historycznych pojawia się już w 1105 roku. Przez kilka pierwszych wieków Prądnik przechodził z rąk do rąk, będąc benedyktyńskim, dominikańskim, karmelitańskim oraz franciszkańskim.

Ciekawa legenda dotyczy też samej nazwy. Prądnik Czerwony wziąć miał ją od rezultatu walk, jakie odbyły się tu w 1587 roku, kiedy wojska Jana Zamoyskiego starły się z wojskami arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. Walka miała być tak krwawa, że wieś określono terminem „czerwony”.

Kolejne lata to czas rozwoju tej wsi. Pod koniec XIX wieku Prądnik Czerwony liczył 2 750 mieszkańców, z czego aż 700 było żołnierzami, a już równo w 1900 roku ludności przybyło i zamykała się ona w blisko 4 000 osób, w większości polskich katolików.

Druga połowa XIX wieku to również położenie mocnego nacisku na obronny i wojskowy charakter Czerwonego Prądnika. Wybudowano liczne obiekty warowne należące do Twierdzy Kraków, m.in. szaniec polowy FS 13, bastion IV, fort 12 Luneta Warszawska, szańce polowe piechoty IS V-5 (IS – Infanterie Schanz), szaniec IS V-6, polową baterię Fb V-IV, fort pancerny pomocniczy 47 ½ „Sudół”, dwa budynki magazynowe amunicji, skład prochu (Friedens Pulver Magazin), koszary barakowe (Barackenlager) itp. Potwierdza to tylko, jak ważne znaczenie paramilitarne miał w przeszłości Prądnik Czerwony.

Po wielu obiektach militarnych dziś nie ma tu już śladu, po innych zostały tylko mury cegieł. Faktem jest natomiast, że w latach 60. XX wieku powstały tu liczne blokowiska. Obecnie mieszkania w Krakowie na dzielnicy Prądnik Czerwony, który do 1990 roku należał do dzielnicy Śródmieście, a w obecnym podziale administracyjnym jest od 1991 roku, to w dużej mierze budynki wielorodzinne. Nawet te 15-, 12- czy 10-piętrowe.

Prądnik Czerwony – komunikacja

Na mieszkania w Krakowie na dzielnicy Prądnik Czerwony nie można nie spojrzeć pod kątem komunikacji. Na terenie dzielnicy III krzyżują się dwie drogi krajowe – 7 (E77) oraz 79. Dodatkowo na Prądniku Czerwonym znajdują się dwa duże ronda (Rondo Młyńskie i Rondo Polsadu) oraz 2 estakady w ciągu drogi krajowej 79. Na tym odcinku jest to zresztą fragment III obwodnicy Krakowa.

Od północy łączą się też linie kolejowe – 8 oraz 95, choć najbliższa stacja kolejowa (Kraków Batowice) obsługuje tylko pociągi regionalne w kierunku Sędziszowa i Kielc. Reszta połączeń jest dostępna ze stacji Kraków Główny. Co istotne, a z pewnością usprawni jeszcze komunikację, jedną z planowanych inwestycji jest stworzenie przystanku osobowego Kraków Prądnik Czerwony, między osiedlami Prądnik Czerwony i Gotyk. Znaleźć się on ma w sąsiedztwie obecnej pętli autobusowej i stać się elementem projektu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA). Na Prądniku Czerwonym w sumie znajdują się dwie pętle autobusowe Komunikacji Miejskiej. Prowadzą one głównymi ulicami dzielnicy III (29 Listopada, Lublańska, Bora-Komorowskiego, Dobrego Pasterza, Powstańców, Strzelców, Majora).

W sferze inwestycji, do 2022 roku w planach jest również budowa linii tramwajowej Rakowice–Mistrzejowice. To właśnie autobusy MPK oraz tramwaje zapewniają szerokie spectrum możliwości poruszania się po Prądniku Czerwonym i samym Krakowie.

Zabudowa i infrastruktura dzielnicy Prądnik Czerwony

Sam Prądnik Czerwony to stosunkowo niewielka dzielnica Krakowa, która charakteryzuje się jedną z największych średnich gęstości zaludnienia. Według oficjalnych rejestrów spisu ludności z 2016 roku populacja dzielnicy III zbliża się do 50 tys. mieszkańców. Oznacza to, że na mieszkania w Krakowie na dzielnicy Prądnik Czerwony popyt jest naprawdę duży. Wynika to z dogodnej lokalizacji i położenia obok centrum, strategicznego umiejscowienia i bliskości drogi wyjazdowej na Warszawę (al. 29 Listopada), a przede wszystkim bardzo dobrze rozbudowanej sieci mieszkań. Jednak Dzielnica III, w której skład wchodzą osiedla Wieczysta, część Warszawskiego, część Olszy, Olsza II, Ugorek, Prądnik Czerwony, część Rakowic oraz Śliczna, to również dobrze rozbudowana infrastruktura.

Na terenie dzielnicy Prądnik Czerwony znajduje się wiele placówek oświatowych (żłobek, 9 przedszkoli, 4 szkoły podstawowe, 2 gimnazja, 4 szkoły średnie) i kilka obiektów sportowych (park wodny, 2 korty tenisowe, 7 boisk, stadion i hala sportowa KS Prądniczanka, ośrodek jazdy konnej). Swoje pasje i hobby rozwijać można też w Klubie Muzyki Współczesnej „Malwa”, Młodzieżowym Domu Kultury czy Czerwonoprądnickim Domu Kultury. Dla mieszkańców dostępne są też dwie filie biblioteki i Multikino. Jako że Prądnik Czerwony leży w sąsiedztwie centrum, niewiele dzieli go od części miasta najbardziej tętniącej życiem rozrywkowo-kulturalnym.

Zlokalizowane są tu również 2 przychodnie (ul. Strzelców, ul. Radomska), posterunek Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 Państwowej Straży Pożarnej, posterunek Komisariatu III Policji i Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Komenda Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, Archiwum Urzędu Miasta Krakowa, Miejski Dzienny Dom Pomocy Społecznej. Oczywiście nie brak sklepów, centrów handlowych czy obiektów sakralnych.

To wszystko w otoczeniu wielu terenów zielonych. Mimo iż dzielnica jest zurbanizowana, a mieszkania w Krakowie na dzielnicy Prądnik Czerwony to w dużej części blokowiska, znajdują się tu liczne skwery, parki (np. Park Zaczarowanej Dorożki) i place zabaw.

Mieszkania w Krakowie na dzielnicy Prądnik Czerwony – dlaczego warto?

Prądnik Czerwony to jedna z tych dzielnic, w której mieszkania cieszą się dużym popytem. Wynika to z jej atutów lokalizacyjnych. Bliskość centrum sprawia, że to dobry wybór dla tych, którzy pracują na Starym Mieście, ale i osób młodych korzystających z krakowskich uczelni. Prądnik Czerwony oferuje więc walory ważne dla osób w każdym wieku, od studentów po seniorów. Zwłaszcza że w tak bliskim położeniu Rynku, konkurencyjne są również ceny, jakie mają mieszkania w Krakowie na dzielnicy Prądnik Czerwony. Dostępne są one w średniej cenie za mkw. znacznie niższej niż na Starym Mieście, np. blisko 75-metrowy apartament za 360 000 zł na ulicy Dobrego Pasterza od Estate Dealer.

Sama Dzielnica III rozwija się w umiarkowanym tempie, co oczywiście cieszy. Również dlatego, że poza blokowiskami, które jeszcze kilkanaście lat temu były charakterystyczne dla Prądnika Czerwonego, deweloperzy inwestują również w mniejsze kompleksy budowlane, także w postaci domów jednorodzinnych. W ostatnich latach boom inwestycyjny widoczny był na obszarach w okolicach ul. Dobrego Pasterza.

Na wybór mieszkania, zwłaszcza jeżeli jest to lokal nabywany nie pod wynajem, ale dla siebie i rodziny, wpływ musi mieć również bezpieczeństwo. Mieszkańcy Prądnika Czerwonego niemal jednym głosem przyznają, że Dzielnica III jest bezpieczna. Cenią to sobie przede wszystkim rodziny z małymi dziećmi.

Wydaje się w związku z tym, że w najbliższej przyszłości mieszkania w Krakowie na dzielnicy Prądnik Czerwony nie stracą na znaczeniu. Wręcz przeciwnie, mogą na nim zyskać. Wszystkie walory tej dzielnicy mogą i pewnie sprawią, że w krótkim czasie ceny mieszkań w Krakowie na dzielnicy Prądnik Czerwony pójdą w górę. Choćby dlatego jest to jeden z ostatnich momentów, aby zainwestować w lokalne mieszkanie. Na przestrzeni lat nie straci ono na wartości i w przyszłości będzie można je odprzedać z zyskiem.

 • ul. Syrokomli 22/3 (Parter)
  33-332 Kraków

  e-mail: biuro@estatedealer.net

 • tel. 12 354 08 97
  kom: +48 531 570 265
  kom: +48 503 756 519
 • ul. Szlak 50/328 kl. A2
  30-532 Kraków

  biuro@estatedealer.net

Projekt i realizacja