Czego szukasz?

Market

Rodzaj

Atrybuty

Metraż

Liczba pokoi

Cena

Phone : +1 8772 2322
Email : hello@skyestate.com

Sezonowość na krakowskim rynku nieruchomości

Sticky
Mar 29, 2019
0

Pory roku oddziałują na wiele sektorów oraz działalności gospodarczych. Bez wątpienia mają też wpływ na rynek nieruchomości. Dlatego kupując dom, mieszkanie czy działkę, warto wziąć pod uwagę sytuację na rynku, również pod kątem pory roku. Jak jest w stolicy Małopolski i czy sezonowość na krakowskim rynku nieruchomości rzeczywiście istnieje?

sezonowość na krakowskim rynku nieruchomości

Popyt na nieruchomości a pora roku

Warto rozpocząć od tego, że sezonowość na rynku nieruchomości to nic nowego. Popyt na mieszkania i domy zmienia się w zależności od pory roku i tego, jak rośnie zainteresowanie nieruchomościami. Okazuje się, że największy popyt na domy i mieszkania jest po wakacjach, od września do listopada. Zimą ruch na rynku nieruchomości nieco słabnie, ale od początku wiosny, a nawet od połowy lutego zainteresowanie ponownie rośnie. Nie bez powodu to właśnie wtedy deweloperzy organizują wiele targów. Taki trend utrzymuje się do lata. Wówczas ponownie jest tendencja spadkowa, co z pewnością spowodowane jest wakacjami i odpoczynkiem Polaków. W miesiącach letnich częste są też przeprowadzki, a więc fakt ten szczególnie nie dziwi.

Wiosna – najlepsza pora na zakup mieszkania

Mimo iż zakup mieszkania często zależy od osobistej sytuacji finansowej, to istotny wpływ na tę decyzję ma też aktualny trend na rynku. W sytuacji, kiedy interesant dysponuje odpowiednią ilością gotówki lub ma zdolność kredytową, nie należy zwlekać. Sytuacja na rynku w najbliższych miesiącach nie powinna ulec diametralnej zmianie, ponieważ popyt na mieszkania nieustannie rośnie. W związku z tym w górę idą też ceny nieruchomości.

Jednak to dobry moment na zakup mieszania również z uwagi na porę roku. Sezonowość na krakowskim rynku nieruchomości jest odczuwalna i wiosną widać duże ożywienie wśród osób, które poszukują własnych czterech kątów. To dobra pora roku na zakup również z uwagi na dłuższy dzień i pogodę. Podobnie jak latem, można dzięki temu odwiedzić większą ilość lokalizacji wzbudzających zainteresowanie.

Na sezonowość na krakowskim rynku nieruchomości wiosną spojrzeć trzeba też z psychologicznego punktu widzenia. Otóż lepsza pogoda sprzyja pozytywnym wyobrażeniom własnego mieszkania z balkonem, tarasem czy ogrodem.

Lato – dobry czas na zakup mieszkania pod wynajem

Sezonowość na krakowskim rynku nieruchomości widać także latem. Jak zostało wspomniane wyżej, spada wówczas zainteresowanie ze strony osób szukających sobie wymarzonego mieszkania. Jako że jest to okres poprzedzający rok szkolny i studencki, rośnie popyt na mieszkania, które od września lub października zostaną oddane pod wynajem. Największe zainteresowanie na tej płaszczyźnie budzą kawalerki (jakąś podlinkuję) oraz mieszkania dwupokojowe. Ważna jest wówczas także ich lokalizacja. Najchętniej kupowane są mieszkania w okolicach szkół, uczelni i w centrum, choć od zakupu w centralnej części miasta odwodzić mogą ceny. Alternatywą są inne krakowskie dzielnice z dobrą komunikacją. Według agentów nieruchomości, niebawem, po wybudowaniu nowych węzłów i linii komunikacyjnych taką dzielnicą będzie Prądnik Biały, o czym więcej w artykule „Czym przekonują mieszkania w dzielnicy Prądnik Biały?

Latem atrakcyjne mieszkanie mogą znaleźć też ci, którzy nie planują urlopu, a chcą skupić się na poszukiwaniach wymarzonej nieruchomości. Jako że zainteresowanie jest mniejsze, a dzień długi łatwiej znaleźć ofertę spełniającą oczekiwania.

Jesień – pora roku dla posiłkujących się kredytem

Są tacy, stanowiący nawet większość klientów nabywających nieruchomości na rynku wtórnym lub deweloperskim, którzy nie mają na tyle dużej gotówki, aby nabyć mieszkanie bez wsparcia finansowego z zewnątrz. Kredytobiorcy posiłkujący się hipoteką powinni w takiej sytuacji rozważyć zakup mieszkania jesienią. Sezonowość na krakowskim rynku nieruchomości pokazuje, że rynek nieruchomości budzi się wówczas do życia po letnim letargu, jednak co ważniejsze, w bankach odnotowuje się wówczas mniejsze kolejki. Krótszy jest też czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu kredytu.

Wielu pewnie zastanawia się, dlaczego rynek jesienią jest mocno ożywiony, skoro o tej porze roku wielu dopada chandra i jesteśmy mniej aktywni. Dodatkowo do najmilszych nie należy też zimowa przeprowadzka. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że wielu Święta chce spędzić w nowym mieszkaniu i tak też przywitać Nowy Rok.

Zima – czas na poszukiwania

Złym to czas poświęcony Świętom, które stosunkowo mocno obciążają domowy budżet. Zakup nieruchomości jest też często jednym z postanowień noworocznych. Dlatego też, jest to lepszy czas do planów i wyliczeń niż samego zakupu mieszkania. Zwłaszcza że i ich oglądanie nie jest wówczas najprostsze. Dni są krótkie, co mocno ogranicza interesanta. Z drugiej strony właśnie zimą łatwiej wykryć wszelkie niedoskonałości i usterki, które mogą być niezauważalne latem. Z reguły o tej porze roku spada jednak liczba transakcji, a wzrasta samo zainteresowanie mieszkaniami wystawionymi na sprzedaż.

Sezonowość na krakowskim rynku nieruchomości jest więc widoczna. Dla każdej z pór roku tendencje na rynku nieruchomości w Krakowie są inne. Raz jeszcze należy jednak podkreślić, że nie jest to reguła, od której nie ma wyjątków. Mieszkania, domy i działki sprzedawane i kupowane są niezależnie od pogody czy pory roku, a więc tak naprawdę każdy miesiąc może być dobry na taką transakcję. Oczekiwanie na konkretną porę roku może przynieść więcej szkód niż pożytku. Zainteresowani, rynek nieruchomości powinni więc penetrować przez okrągłe 12 miesięcy, aż uda im się znaleźć okazję i nieruchomość, która spełni ich oczekiwania i odpowie na potrzeby.

 • ul. Syrokomli 22/3 (Parter)
  33-332 Kraków

  e-mail: biuro@estatedealer.net

 • tel. 12 354 08 97
  kom: +48 531 570 265
  kom: +48 503 756 519
 • ul. Szlak 50/328 kl. A2
  30-532 Kraków

  biuro@estatedealer.net

Projekt i realizacja