Czego szukasz?

Market

Rodzaj

Atrybuty

Metraż

Liczba pokoi

Cena

Phone : +1 8772 2322
Email : hello@skyestate.com

Tanie mieszkania w Krakowie

Sticky
Lis 23, 2017
0

Z artykułu Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie dowiecie się, jak kształtuje się cena nieruchomości w stolicy Małopolski na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Odnieśliśmy się tam pobieżnie do cen mieszkań w różnych dzielnicach stolicy Małopolski. W tym wpisie skupimy się na tanich mieszkaniach w Krakowie. Gdzie w związku z tym szukać takich mieszkań w krakowskiej metropolii i ile za nie zapłacimy?

Najtańsze dzielnice Krakowa

Nowa Huta, Wzgórza Krzesławickie i Bieńczyce. To w tych dzielnicach Krakowa ceny tanich mieszkań na rynku wtórnym w roku ubiegłym były najniższe. Metr kwadratowy mieszkania położonego na terenie Wzgórz Krzesławickich kosztował średnio 4700 złotych. Niewiele drożej, bo o 100 zł/mkw. i 200 zł/mkw. klienci płacili za mieszkania rynku wtórnego odpowiednio w Nowej Hucie i w Bieńczycach.

Wyraźnie widzimy więc, że najmniej konkurencyjne cenowo są dzielnice położone w północno-wschodniej części Krakowa. Nieco drożej jest na południu miasta. Nawet biorąc pod uwagę jego obrzeża. Mkw. mieszkania w dzielnicy Bieżanów-Prokocim to koszt średnio 5000 złotych, w Podgórzu Duchackim – 5100 złotych, a w Swoszowicach – 5200 zł.

Różnica pomiędzy południem a północnym wschodem bierze się m.in. z wizerunku samych dzielnic. Doskonały tego przykład stanowi Nowa Huta, która przez wielu nadal kojarzona jest z komunistycznym ośrodkiem przemysłowym, w którym dodatkowo nie jest bezpiecznie.

Dopłaty z programu MdM

Ze względu na wysokie ceny mieszkań na krakowskim rynku wymogi programu Mieszkanie dla Młodych spełnia jedynie 22 proc. nieruchomości na rynku pierwotnym oraz 8 proc. na rynku wtórnym. O dopłatę do zakupu pierwszego mieszkania nie jest więc łatwo. Jeżeli jednak mielibyśmy już gdzieś ich szukać, znajdziemy je na peryferiach.

Chcąc skorzystać z programu, szukajmy wśród popularnego segmentu wznoszonego z wielkiej płyty z czasów PRL. Stawki za mkw. są wówczas niższe w stosunku do średniej o około 7,5 proc., choć nie jest to żadną regułą. Wiele blokowisk się zmodernizowało, a dodatkowo cechuje je dobra lokalizacja.

Przykładowo na krakowskim Kurdwanowie za mieszkania w blokach z lat 80′ zapłacimy około 4800 – 5200 zł za mkw. Niestety to wciąż zbyt drogo. Limit dla krakowskich mieszkań z rynku wtórnego wynosi bowiem tylko 4300 zł za metr kwadratowy. Niezależnie od sytuacji pamiętajmy również, że wnioski o dopłatę z programu MdM przyjmowane będą jedynie do końca września przyszłego roku.

Rynek pierwotny mieszkań w Krakowie

Dziwić może natomiast słabe zainteresowanie tanimi mieszkaniami na rynku wtórnym. Jeszcze w roku 2015 mieszkania używane cieszyły się sporą popularnością ze strony klientów. W roku ubiegłym zainteresowanie nimi zmalało i to znacznie. Według raportu przygotowanego przez Monitor Rynku Nieruchomości w roku 2016 roku mieszkań na rynku wtórnym sprzedało się aż 2,5 raza mniej, porównując ten wynik z rokiem poprzednim.

Wynika to z przede wszystkim z tego, że tanie mieszkania w Krakowie na rynku wtórnym oraz pierwotnym dzieli niewielka różnica w porównaniu do skali całej inwestycji. Średnio wynosi ona około 10%. O tyle więcej zapłacić trzeba za mieszkanie o podobnych parametrach powierzchniowych na rynku pierwotnym, które jest jednak w stanie do całkowitego wykończenia. Co więcej, mieszkania takie charakteryzuje również znacznie oddalona od centrum miasta lokalizacja.

Wielu klientów zainteresowanych tanimi mieszkaniami w Krakowie nie odstrasza jednak jego odległość od centrum czy tym bardziej wydatki związane z wykończeniem. Jak zwykle o ostatecznym wyborze decydują możliwości finansowe klienta i jego preferencje czy wymagania. W efekcie tanie nieruchomości na rynku wtórnym najczęściej kupowały osoby mniej zamożne, a największym zainteresowaniem cieszyły się lokale stosunkowo niewielkie.

 • ul. Syrokomli 22/3 (Parter)
  33-332 Kraków

  e-mail: biuro@estatedealer.net

 • tel. 12 354 08 97
  kom: +48 531 570 265
  kom: +48 503 756 519
 • ul. Szlak 50/328 kl. A2
  30-532 Kraków

  biuro@estatedealer.net

Projekt i realizacja