Czego szukasz?

Market

Rodzaj

Atrybuty

Metraż

Liczba pokoi

Cena

Phone : +1 8772 2322
Email : hello@skyestate.com

Jak zmieniają się ceny mieszkań w Krakowie i okolicach?

Sticky
Mar 01, 2018
0

Ceny mieszkań w Europie ciągle rosną. Trend ten dotyczy również Polski, a wśród nich stolicy Małopolski — Krakowa. Jak zmieniają się ceny mieszkań w Krakowie? Na jakim rynku zmiany są bardziej dynamiczne — wtórnym czy pierwotnym?

Wzrost w całej Europie

Z badań Eurostatu, a więc odpowiednika Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średnio w Unii Europejskiej w trzecim kwartale ubiegłego roku mieszkania względem poprzednich trzech miesięcy wrosły o 1,7 proc. Ceny mieszkań porównując je z analogicznym okresem rok wcześniej były natomiast droższe o 4,6 proc. Różnice w cenie są więc spore. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w tak szybkim tempie nie drożały one od dekady. W 2007 roku mieszkania rosły bowiem w tempie nawet 10 proc. rocznie.

Zdecydowanie najszybszy wzrost odnotowuje się w Islandii, gdzie rok do roku ceny mieszkań poszybowały w górę o 22,5 proc. Lepiej pod tym względem jest w Czechach (12,3 proc.), Irlandii (12 proc.) czy Holandii, Portugalii i na Węgrzech (wszędzie powyżej 10 proc.).

Polska na tle tych państw wypada bardzo dobrze. Nad Wisłą ceny mieszkań rosną bowiem poniżej średniej na poziomie ok. 4 proc. Lepiej od Polski w UE wypadają tylko Niemcy (3,6 proc.), Finlandia (1,4 proc.) i Cypr (0,6 proc.).

Jak rosną ceny mieszkań w Krakowie?

Metr kwadratowy mieszkania w Krakowie od dewelopera pod koniec ubiegłego roku kosztował 7401 zł. Daje to stolicy Małopolski wyraźne drugie miejsce zaraz za Warszawą (8080 zł/mkw.), a przed Gdańskiem (6596 zł/mkw.), Poznaniem (6437 zł/mkw.) i Wrocławiem (6297 zł/mkw.).

W porównaniu z analogicznym okresem w roku 2016 ceny mieszkań w Krakowie zdrożały średnio o 4 proc. Nawet pomimo tego, że rynek mieszkaniowy jest tu niemal tak samo stabilny, jak w Warszawie. Co ciekawe w stolicy w skali roku mieszkania zdrożały „tylko” o 3,6 proc. Wzrost odnotowano również w stosunku do III kwartału ubiegłego roku. W ciągu trzech miesięcy mieszkania w stolicy Małopolski podrożały o ok. 1,2 proc.

Mocno w górę idą też mieszkania dostępne na rynku wtórym. W Grodzie Kraka przekroczyły one już 8 tys. zł (8013 zł/mkw.). Ceny mieszkań w Krakowie także i w tym rankingu ustępują miejsca jedynie dla Warszawy (9457 zł/mkw.) i Gdańska (8082 zł/mkw.), wyprzedzając Wrocław (6495 zł/mkw.), Poznań (6344 zł/mkw.) czy Lublin (5254 zł/mkw.).

Boom mieszkaniowy i tanie kredyty hipoteczne

Boom mieszkaniowy w Polsce utrzymuje się nieprzerwanie od siedmiu lat. Jest tak duży, że deweloperzy nie nadążają z budową nowych mieszkań. Czym jest to spowodowane? Duży wpływ na popyt na rynku mieszkaniowym miał program Mieszkanie dla Młodych. Dopłaty z tego programu właśnie się skończyły. Mimo że jego następstwem jest Mieszkanie Plus, to tu o dopłatach jednak nie ma już mowy. Dodajmy, że również dzięki MdM w roku 2017 r. deweloperzy po raz czwarty z rzędu poprawili własny rekord i sprzedali przeszło 20 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej. Nawet pomimo tego, że ceny mieszkań w Krakowie i innych metropoliach regularnie drożały. Czy w roku 2018 pobiją kolejny rekord?

Szansą na to jest stabilna sytuacja makroekonomiczna oraz wzrost wynagrodzeń. Poza tym niskie są również stopy procentowe, które sprawiają, że trzymanie środków na lokatach nie ma większego sensu. O wiele więcej zarobić można bowiem, inwestując w nieruchomości. Niskie stopy procentowe to również szansa dla klientów prywatnych. Nabywcy mają większy dostęp do takich produktów, mogą zaciągać wyższe kredyty, a ich koszta są niższe.

Taki stan oczywiście nie będzie trwał wiecznie, ale najwcześniej podwyżki stóp procentowych mogą mieć miejsce pod koniec tego roku lub na początku 2019 r. Analitycy zauważają też, że ich wzrost będzie bardzo powolny. Na tyle, że odrobinę wyższe ceny mieszkań w Krakowie nie wpłyną na zahamowanie popytu na nieruchomości. Tym bardziej że w dalszym ciągu na ich wynajmie będzie można zarobić znacznie więcej aniżeli na lokatach bankowych.

Podsumowanie

Podsumowując, widać wyraźnie, że rynek mieszkaniowy w stolicy Małopolski ma się bardzo dobrze. Nawet pomimo tego, że ceny mieszkań w Krakowie od pewnego czasu regularnie rosną. Kilkuprocentowe wzrosty na razie powinny się utrzymywać. Jednak dopóki stopy procentowe będą niskie, nie będzie to odstraszać potencjalnych nabywców, kupujących mieszkania tak na użytek własny, jak i pod ich wynajem.

 • ul. Syrokomli 22/3 (Parter)
  33-332 Kraków

  e-mail: biuro@estatedealer.net

 • tel. 12 354 08 97
  kom: +48 531 570 265
  kom: +48 503 756 519
 • ul. Szlak 50/328 kl. A2
  30-532 Kraków

  biuro@estatedealer.net

Projekt i realizacja